Zatrzymajmy się i pomyślmy. „Młody człowiek wobec pracy, wyzysku i bezrobocia. Perspektywy Fides et Ratio”. Konferencja w PAU w Krakowie.

06 czerwca 2013 | Bez kategorii

 

logo Polskiej Akademii UmiejętnościPraca nie może być traktowana – nigdy i nigdziejako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. W pracę wchodzi on poprzez całe swoje człowieczeństwo i całą swą podmiotowość. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących. Trzeba zatem widzieć wszystkie prawa człowieka w związku z jego pracą i wszystkim czynić zadość”.

 

Te słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II do ludzi pracy  w Gdańsku 12.06.1987r, stanowiące  kwintesencję myśli zawartych w encyklice Laborem exercens – uświadomić nam mogą,  jak bardzo oddaliliśmy się od tego  pożądanego ale i oczywistego stanu…..

 

190px-029KrakowW dniu 3 czerwca 2013 r. w Gmachu Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie reprezentanci wielu dyscyplin nauki oraz licznie zgromadzone audytorium (w tym przedstawiciele naszego Stowarzyszenia) zastanawialiśmy się nad najważniejszymi problemami dotykającymi młodych ludzi. Zastanawialiśmy się głównie nad relacją młodych ludzi do tak deficytowego obecnie dobra, jakim jest praca. 

 

Organizatorami Konferencji „Młody człowiek wobec pracy, wyzysku i bezrobocia. Perspektywy Fides et Ratio” byli  Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio , Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział Kraków. Do pobrania – program tej konferencji ….

 

 Mrożące krew w żyłach, ale wiernie oddające rzeczywistość są nowe pojęcia, które niestety powinniśmy sobie przyswoić: wyzysk, praca prekaryjna, brian waste effect, „życie natychmiastowego użytku” itp.

 

Czy praca może być traktowana w dalszym ciągu wyłącznie  jako towar na neoliberalnym tzw. rynku pracy? Czy osoby to obiekt human  resources?  Czy z tego ślepego zaułka dla naszego społeczeństwa nie ma już wyjścia?

 

Powtarzajmy sobie i wszystkim: Praca (również nasza) nie jest towarem. Człowiek pracy nie jest przedmiotem. Tzw. „rynek pracy” jest rynkiem tylko z nazwy. Społeczeństwo nie będzie istnieć bez jego podstawowego fundamentu jakim jest praca. I miejmy nadzieję, że te oczywistości nie są zupełnie obce osobom sprawującym władzę, w imieniu nie kogoś innego, ale właśnie społeczeństwa.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 10 do wpisu “Zatrzymajmy się i pomyślmy. „Młody człowiek wobec pracy, wyzysku i bezrobocia. Perspektywy Fides et Ratio”. Konferencja w PAU w Krakowie.”

  • 1 Pablo napisał(a):

    Tytuł powinien brzmieć „Młodzi Inspektorzy Pracy wobec pracy, wyzysku i dyskryminacji”..jak to jeden ze starszych kolegów specjalistów mi powiedział…kiedyś praca w Inspekcji była wyzwaniem….teraz nie wiem co Ty tu robisz…bo rodziny z jałmużny nie wykarmisz!!!!

  • 2 duszek napisał(a):

    Narosło dużo problemów przy liberalnej polityce naszego rządu w zależnościach pomiędzy pracodawcami a pracobiorcami. Chociażby w naszej instytucji. która ma chronić przed dyskryminacją w zatrudnieniu a sama wobec swoich pracowników ją propaguje. skandaliczne rozpiętości w placach, układy przy zatrudnianiu pracowników. To wszystko to wstyd dla instytucji istniejącej od okolo wieku.

  • 3 lewy czerwcowy napisał(a):

    …młodzi pracownicy (nie tylko inspektorzy pracy;) są w Polsce pierwszym pokoleniem hodowanym jako niezbędne urządzenia peryferyjne komputerów i tania siła robocza. Nie mają mieć wyższych uczuć, tylko tanio produkować i konsumować wyprodukowane towary. No i reprodukować, czyli odtwarzać tanią siłę roboczą. Najlepiej przez tzw. „wolny” (od odpowiedzialności) seks, bo w ten sposób nie ma więzi rodzinnych, czyli zdolności do więzi społecznych i potencjalnej samoorganizacji w swoim interesie… Są elementem skrajnej logiki utowarowienia świata przez globalny kapitalizm neoliberalny, na gruncie takich społeczeństw jak polskie – kapitalizm neokolonialny. Ich rolą ma być bezrefleksyjna zgoda na utowarowienie siebie samych, czyli uprzedmiotowienie swoich ciał i umysłów, wyzucie z podmiotowości człowieka, żeby jako zasoby ludzkie bez oporu służyć prywatnemu ponadnarodowemu i krajowemu kapitałowi/kapitalistom, aż do możliwości zniszczenia/unicestwienia, jeśli nie gwarantują odpowiedniej produkcji i konsumpcji, czyli wartości dodatkowej z wyzysku kapitalistycznego.

    Jako uwiarygodnienie tych ogólnosystemowych myśli – reakcja nauczycielki, która akurat jest na wycieczce szkolnej z gimnazjalistami: „Mówisz, jakbyś ich widział. To straszne jest. I oni nie myślą źle, oni w ogóle nie myślą, niczego nie potrafią. Na rowerze nie umieją jeździć. W lesie płaczą. Żywią się batonikami. Wiecznie narzekają. Mam ich dość”!

  • 4 Olo napisał(a):

    Na temat szefa:

    1. Szef nie śpi, szef odpoczywa.
    2. Szef nie je, szef regeneruje siły.
    3. Szef nie pije, szef degustuje.
    4. Szef nie flirtuje, szef szkoli personel.
    5. Kto przychodzi ze swoimi przekonaniami, wychodzi z przekonaniami szefa.
    6. Kto ma przekonania szefa robi karierę.
    7. Szanuj szefa swego, mozesz miec gorszego.
    8. Szef nie wrzeszczy, szef dobitnie wyraża swe poglady.
    9. Szef nie drapie sie w głowe, szef rozważa decyzje.
    10. Szef nie zapomina, szef nie zażmiecia pamięci zbędnymi informacjami.
    11. Szef się nie myli, szef podejmuje ryzyko.
    12. Szef sie nie krzywi, szef uśmiecha się bez entuzjazmu.
    13. Szef nie jest tchórzem, szef postepuje roztropnie.
    14. Szef nie jest nieukiem, szef przedkłada tworczą praktykę nad bezpłodna teorię.
    15. Szef nie bierze łapówek, szef przyjmuje dowody wdzięcznosci.
    16. Szef nie lubi plotek, szef uwaznie wysłuchuje opinii pracownikow.
    17. Szef nie ględzi, szef dzieli sie swoimi refleksjami.
    18. Szef nie kłamie, szef jest dyplomatą.
    19. Szef nie powoduje wypadkow drogowych, szef ma kierowce.
    20. Szef nie jest uparty, szef jest konsekwentny.
    21. Szef brzydzi sie wazeliniarzami, szef premiuje pracowników lojalnych.
    22. Szef nie toleruje sitw, szef szanuje zgrane zespoły.
    23. Szef nie zdradza swej żony, szef wyjeżdża na delegacje.
    24. Szef się nie spóźnia, szefa zatrzymuja ważne sprawy.
    25. Jeśli chcesz żyć i pracować w spokoju, nie wyprzedzaj szefa w rozwoju.

    źródło – http://silvarerum.eu/szef

  • 5 lewy czerwcowy napisał(a):

    dokąd prowadzi takie traktowanie pracowników widać na przykładzie „obozu pracy niewolniczej” pod Siedlacami: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/oboz-pracy-w-gospodarstwie-pod-siedlcami-panie-uciekaj-poki-masz-na-bilet,332546.html
    a czym się kończy? też widać http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zona-tlumaczy-dlaczego-jej-maz-podpalil-sie-pod-ka,1,5539576,wiadomosc.html

  • 6 ralf napisał(a):

    Oj przydała by się ustawowa kadencyjność – 4 lata szefowania maksymalnie i powrót na poprzednie stanowisko, by nie zapomnieć jak to jest być „na dole”.

  • 7 bryan napisał(a):

    Niektórzy kierownicy uważają, że ich wiedza ich doświadczenie w nagradzaniu swoich zaufanych podwładnych jest bezgraniczna. dla mnie skandalem jest zatrudnianie emerytów – często na sztucznie utworzonych etatach w PIP. czyżby w kraju UE w XXI wieku brakowało młodych zdolnych ludzi?! chyba, że ci kierownicy chcą dośmiertnie sprawować władzę.

  • 8 Olo napisał(a):

    Jak pisać teksty – oto przykładowa wzorcowa rekomendacja pracownika.

    1. Jan Kowalski jest moim pomocnikiem do spraw programowania, zawsze
    2. ciężko pracującym. Jest samodzielnym pracownikiem nigdy nie
    3. narzekającym na warunki pracy. Nigdy nie zdarzyło się, żeby Jan
    4. odmówił, gdy ktoś potrzebuje jego pomocy. Poza tym zawsze
    5. kończył prace w określonym terminie. Często ubiega się o dodatkowe
    6. zadania i poświęca się im cały, omijając nawet swoje własne
    7. przerwy śniadaniowe. Jan K. jest człowiekiem, który nie ma
    8.w sobie nic z próżności. Doskonale umiejętności są potwierdzeniem jego
    9. wiedzy o programowaniu. Głęboko wierze, ze mój pomocnik, Jan K. może być
    10. zaklasyfikowany jako bardzo dobry pracownik, który nie powinien zostać
    11. zastąpiony przez kogoś innego. Rekomenduje, żeby Jan K. został
    12. awansowany. Jestem pewien, że czas poświęcony tej decyzji nie okaże się
    13. stracony, co na pewno zaowocuje dla dobra firmy w najbliższym czasie.*

    *Ten idiota stal nade mną cały czas jak pisałem ta rekomendacje.
    Uprzejmie proszę o ponowne przeczytanie tylko nieparzystych
    linijek rekomendacji…

    źródło – http://silvarerum.eu/szef

  • 9 obserwator napisał(a):

    Ale dowcipnisie w tych komentarzach. A robic w tym kraju nie ma komu.

  • 10 peter napisał(a):

    Szkoda tylko,że „obserwatorzy” potrafią pracować w tym kraju .. i to jeszcze za miskę ryżu. Obserwatorze – nie obserwuj, a weź się do roboty!