Zasada ALARA (As Low As Reasonably Achievable) w ocenie nowego czynnika ryzyka zawodowego.

09 czerwca 2013 | Bez kategorii

 

211092_102432639843597_6048981_nCoraz częściej ludzi atakują…bobry – donoszą media z różnych stron naszej części Europy. Zdarzył się już wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

 

Na Białorusi w wiosce Krasnaja Wola w obwodzie brzeskim bóbr podszedł do wiejskiego domu kultury, w pobliżu którego nocował. Sprzątaczka, wziąwszy zwierzę za psa, zaczęła je odpędzać, ale bóbr rzucił się na pracownika. Następnie wszedł na ganek, wykąpał się w pobliskiej fontannie i skierował ku stodołom. W końcu mieszkańcom udało się strugą wody zagonić go do najbliższego zbiornika wodnego – informuje portal Media-Polesie……

 

Szerokim echem w całej Białorusi odbiła się historia z kwietnia, kiedy to pod Brześciem bóbr rzucił się na wędkarza, który chciał się z nim sfotografować. Gdy mężczyzna zbliżył się do zwierzęcia, to dwukrotnie ugryzło go w biodro. Bóbr trafił w tętnicę biodrową i zaatakowany wykrwawił się na śmierć jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.

 

Na Litwie na teren wileńskiego Gimnazjum Jana Pawła II w dniu 13 maja br. ok. godz. 6.00 wdarł się agresywny bóbr, który zaatakował kota. Na miejsce przybyła policja. Do godziny 8.00 problem został rozwiązany. „Policję widziałem, ale już bobra nie. Nikt mnie nawet o tym nie powiadomił. Teraz wszystko jest w porządku. Inwazja bobrów została zatrzymana” – żartował w rozmowie z PL DELFI Adam Błaszkiewicz, dyrektor gimnazjum.

 

W Polsce w centrum miasta Przemyśla, w rejonie ulicy Kadłubka, w dniu 7 maja br. pojawił się bóbr. Zbliżał się do ludzi, a gdy próbowali go przepędzać – atakował.  Dopiero po dwóch dniach poproszono o pomoc policjantów i strażników miejskich. Zwierzę złapano przy pomocy sieci. Było najprawdopodobniej zarażone wścieklizną. Powiatowy Inspektor Sanitarny skierował na szczepienia ochronne kila osób – w tym dwóch policjantów i dwóch strażników miejskich. Bóbr zdechł po przewiezieniu do Ośrodka Zwierząt Chronionych.

 

W ośrodku tym znajduje się na obserwacji podobny osobnik przywieziony z Tomaszowa Lubelskiego. Także w centrum miasta atakował ludzi. I nie są to odosobnione przypadki. W Krakowie jak na razie do takich akurat incydentów nie doszło.

 

Niniejszym donosimy więc szanownym czytelnikom o nowym czynniku ryzyka zawodowego, który uwzględnić należy przy ocenie ryzyka zawodowego dla zawodów m.in. sprzątaczki, wędkarza, policjanta, strażnika miejskiego. Jakie środki redukcji ryzyka zastosować, i jakie będzie ryzyko po redukcji – pozostawiamy specjalistom od oceny ryzyka, którzy jak się należy spodziewać już przystąpili do dzieła. Czy uda się zredukować ryzyko do akceptowalnego? Czy praca obok bobra będzie już bezpieczna, czy będziemy stosować zasadę ALARA (As Low As Reasonably Achievable) czas pokaże. O rozwoju wypadków będziemy informować na bieżąco.

 

Bobry możemy spotkać w różnych miejscach – oto dowód – poniżej załączamy  linki do kilku  filmików z youtube: http://www.youtube.com/watch?v=L7ysI6WV94w , http://www.youtube.com/watch?v=P17pg55FbvA , http://www.youtube.com/watch?v=RJZIp6TQzec 

 

źródła: 

http://pl.delfi.lt/aktualia/litwa/w-gimnazjum-jana-pawla-ii-agresywny-bobr-zaatakowal-kota.d?id=61367919#ixzz2TlFCwq1e, www.gazeta.pl, www.radiorzeszow.pl , www.Media-Polesie, itd.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 8 do wpisu “Zasada ALARA (As Low As Reasonably Achievable) w ocenie nowego czynnika ryzyka zawodowego.”

  • 1 obserwator napisał(a):

    Jak tak poważne stowarzyszenie, które powinno się zajmować etyką inspektorów pracy może marnować czas na takie „problemy”. Widocznie nie macie co robić i ośmieszacie zagadnienia prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

  • 2 Ralf napisał(a):

    tekst jak najbardziej na czasie – z filmu widać, że taki bóbr może się znaleźć w plenerze, a nawet na plaży, co mając na względzie nadchodzące wakacje jest bardzo cenną informacją i niejednemu z nas może zaoszczędzić kłopotów.

  • 3 obserwator napisał(a):

    Żarty nie na miejscu. Nie bede w tym tonie polemizował, to wbrew etyce urzędnika i to instytucji zaufania publicznego. Co na toRada Ochrony Pracy i opinia społeczna oraz partnerzy społeczni naszego urzedu !!!!

  • 4 ralf napisał(a):

    Obserwatorze uśmiechem przywitaj dzień …, to na pewno nikomu nie zaszkodzi – także jeśli jest się urzędnikiem instytucji zaufania publicznego lub członkiem Rady Ochrony Pracy, czy też partnerem społecznym – trochę luzu.

  • 5 brytan napisał(a):

    Do „obserwatora” – a co ty zrobiłeś dla kolegów z PIP?! Zdaje się zadałem pytanie retoryczne. Stowarzyszenie podnosi ważkie problemy dla ip-ów. jak sam wiesz nikt o tym wcześniej nie mówił. A może chłopie stoisz po drugiej stronie?!

  • 6 karino napisał(a):

    poczucie humoru też jest w cenie to do obserwatora

  • 7 zrzutka na rokite napisał(a):

    obserwatorze uśmiechu w tym stylu nigdy za wiele. problemy ochrony pracy oraz bhp cały czas mamy w najwyższym szacunku. ośmieszają to nas nasi przełożeni, płace nam de facto obniżając a ostatnio nawet koszty używania samochodów służbowych zaniżając i zmuszając nas „propozycjami nie do odrzucenie” do nierozliczania diet delegacyjnych.
    Może na takie aspekty szanowania prawa i urzędu inspektora pracy obserwatorze zwróciłbyś uwagę. Bo nam z tych powodów nie do śmiechu.

  • 8 bobrowa baba napisał(a):

    Prawda jest taka, że reintrodukcja bobra się powiodła. Problemy z nimi stają się coraz powszechniejsze a ocena ryzyka dla stanowisk na których może wystąpić to zagrożenie powinna być zaktualizowana.
    Reintrodukcja metod z epoki budowy socjalizmu w PIP-ie czyni wielkie postępy. Wiązanie betonu postępuje.
    W obu przypadkach śmiać się nie ma z czego.