Zaproszenie na prelekcję o najwyżej położonym zakładzie pracy w II Rzeczypospolitej.
Uniwersytet Warszawski w ramach obchodów swojego dwusetlecia zaprasza na konferencję poświęconą dawnemu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznemu im. Józefa Piłsudskiego na Pop Iwanie w Czarnohorze, którą poprowadzą wspólnie Ihor Cependa (Rektor Uniwersytetu Przykarpackiego w Stanisławowie) oraz Jan Malicki (dyrektor Studium Europy Wschodniej UW).
W ramach współpracy polsko-ukraińskiej, realizowany jest od 2006 r. projekt rewitalizacji tego obiektu, który uzyskał wsparcie różnych środowisk zarówno w Warszawie jak i Kijowie. W projekt zaangażowane są też środowiska polityczne i politycy, wśród których nie można nie wspomnieć Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który wielokrotnie udzielał wsparcia idei odbudowy Obserwatorium, również poprzez wizytę na Popie Iwanie (2022 m. npm).
Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej już przed kilku laty włączyło się w ideę rozpropagowania tego projektu, którego sfinalizowanie nastąpić ma w 2018 r. – co zbiega się z okrągłą, setną rocznicę utworzenia przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Państwowej Inspekcji Pracy. ……..
W trakcie konferencji Leszek Rymarowicz, prezes naszego Stowarzyszenia – wygłosi prelekcję „Pop Iwan – najwyżej położony zakład pracy w Polsce. Opowieść o ludziach i wydarzeniach”, w której przybliżone zostaną postacie nietuzinkowych ludzi, którzy budowali i pracowali w Obserwatorium w pięcioletnim okresie jego istnienia. Będzie to zapewne także okazja do refleksji nad postawami ludzi pełniących służbę publiczną w czasach II i III Rzeczypospolitej.
Wydarzenie będzie miało miejsce 22 kwietnia 2016 r. o godz. 18 w sali Senatu UW, w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Prezentacjom towarzyszyć będzie wystawa pt. „Uniwersytecki Pop Iwan”.
—
Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z tego wydarzenia: http://www.studium.uw.edu.pl/?post/22418
aktualizacja 25.04.2016r
Komentarze wyłączone.