Święto Pracy / Święto Św. Józefa – patrona ludzi pracy.

01 maja 2016 | Bez kategorii

LABOR DAY-weekend--clip-art-8X8

 

Boże błogosław ludziom pracy! W Ameryce, w Polsce, gdziekolwiek !  Czy hasło widniejące na plakacie z największej gospodarki świata, w naszych, polskich  realiach nie brzmi nieco anachronicznie?  Mówimy wszak językiem: „biznes, wzrost gospodarczy, zarządzanie zasobami  ludzkimi, konkurencyjność …”. Czy nie zagubiliśmy, lub też nie zaprzestaliśmy poszukiwania w tym wszystkim człowieka i ludzkiego wymiaru jego pracy?

 

Z jednej strony: kult pieniądza i zysku, z drugiej: kult władzy za wszelką cenę.  Z obu zaś stron: cel uświęca środki. W którym miejscu MY się znajdujemy?  Tak bardzo udało się przez zaledwie ostatnie sto lat zmienić (przynajmniej w naszej, bogatej części świata) warunki pracy i poziom życia społeczeństw, ale tak wiele pozostało jeszcze do zrobienia, aby osoby  żyjące z pracy swoich rąk cieszyły się poczuciem swojej pełnej, ludzkiej godności ! ………

To zaledwie sto lat temu:

child-labour-history-4

11-letnia Callie Campbell – zbieraczka bawełny.  Zbiera  75 do 125 funtów bawełny dziennie i dźwiga ok. 50 funtów, gdy jej worek staje się pełny. „Nie niezbyt to lubię” – mówi. Potawotamie County, Oklahoma.

child-labor-facts-4

11-letnia Nannie Coleson – pończoszarka . Mówi, że ma 11 lat i pracuje od kilku miesięcy. Zarabia około $3 tygodniowo. Przez to została w piątej klasie. Jest bystra, ale bardzo dziecinna.  “Są także inne dziewczynki fabryce, jedna mówiła mi że ma 13 lat, ale nie wygląda bardziej dorośle niż ja”.  Crescent Hosiery, Mill Scotland Neck, North Carolina.

Public Domain. Suggrested credit: Hine/Library of Congress via pingnews. Additional information from source: TITLE: A little spinner in Globe Cotton Mill. Augusta, Ga. The overseer admitted she was regularly employed. Location: Augusta, Georgia. CALL NUMBER: LOT 7479, v. 1, no. 0490[P&P] LC-H5- 490 Check for an online group record (may link to related items) REPRODUCTION NUMBER: LC-DIG-nclc-01583 (color digital file from b&w original print) LC-DIG-nclc-05395 (b&w digital file from original glass negative) RIGHTS INFORMATION: No known restrictions on publication. MEDIUM: 1 photographic print. 1 negative : glass ; 5 x 7 in. CREATED/PUBLISHED: 1909 January. CREATOR: Hine, Lewis Wickes, 1874-1940, photographer. NOTES: Title from NCLC caption card. Attribution to Hine based on provenance. In album: Mills. Hine no. 0490. SUBJECTS: Girls. Textile mill workers. Cotton industry. Spinning machinery. United States--Georgia--Augusta. FORMAT: Photographic prints. Glass negatives. PART OF: Photographs from the records of the National Child Labor Committee (U.S.) REPOSITORY: Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA DIGITAL ID: (color digital file from b&w original print) nclc 01583 http://hdl.loc.gov/loc.pnp/nclc.01583 (b&w digital file from original glass negative) nclc 05395 http://hdl.loc.gov/loc.pnp/nclc.05395 CONTROL #: ncl2004001390/PP

 

A to współcześnie:

heartbreaking-photos-of-Child-labour-in-Bangladesh-3-1024x683

(—) Bangladesz

Choć żyjemy w XXI w, w centrum Europy,  to wciąż w wielu miejscach napotkać można urągające godności ludzkiej warunki pracy czy formy zatrudnienia, które nie dość, że nie gwarantują pracownikowi żadnych praw, to jeszcze zniewalają go poczuciem tymczasowości i lękiem przed utratą pracy i pozostawieniem swoich rodzin środków do życia. Obawa przed bezrobociem i troska o byt powodują, że ludzie godzą się na jakiekolwiek zatrudnienie. A co za tym idzie, często również na upokorzenia, marne wynagrodzenie i dyspozycyjność przez całą dobę.

 

Dużo jest jeszcze do zrobienia. Także w naszej ojczyźnie. Jako inspektorzy pracy nie jesteśmy tylko „regulatorami rynku pracy”,  stoimy bowiem na straży podstawowych praw obywatelskich i ludzkich zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. I Święto Pracy / Święto Św. Józefa – Robotnika jest dobrą okazją, żeby sobie tę naszą misję jeszcze raz uświadomić.

„Praca ludzka nie może być traktowana tylko jako siła potrzebna dla produkcji – tak zwana „siła robocza”. Człowiek nie może być widziany jako narzędzie produkcji. Człowiek jest twórcą pracy i jej sprawcą. Trzeba uczynić wszystko, ażeby praca nie straciła swojej właściwej godności. Celem bowiem pracy – każdej pracy – jest sam człowiek”.

 

Jan Paweł II, Legnickie Pola, 2 czerwca 1997 r.

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.