Pytania o Europę: „Wydelegowani”. Debata w Warszawie.
W dniu 19.10.2017 mieliśmy przyjemność przysłuchiwać się kolejnej debacie zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych oraz Fundację Eberta w Polsce z cyklu: „Pytania o Europę”, poświęconej tym razem pracownikom delegowanym, czyli osobom zatrudnionym, które zostały wysłane przez pracodawcę, żeby tymczasowo świadczyć usługi w innym kraju członkowskim UE. Chociaż pracownicy delegowani stanowią małą część rynku pracy w Unii Europejskiej (mniej niż 1% wszystkich zatrudnionych w UE) to plany zmian w dyrektywach regulujących warunki ich zatrudnienia spowodowały burzliwą dyskusję polityczną. ….
Zmiany popierane przede wszystkim przez Francję i Niemcy które to państwa motywują je ochroną rodzimych pracowników i przedsiębiorstw przed tak zwanym dumpingiem socjalnym.
Inne stanowisko w tej kwestii zajmuje Polska i niektóre inne „nowe” kraje członkowskie Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych regulacji oznaczałoby ogromne kłopoty np. dla przedsiębiorstw świadczących usługi w transporcie międzynarodowym czy budownictwie.
W trakcie debaty starano się przedstawić m. in. następujące zagadnienia:
- Na czym polegają obecne regulacje unijne dotyczące delegowania?
• Jakie są propozycje zmian?
• Jakie są stanowiska polskich i niemieckich organizacji pracowników i pracodawców wobec proponowanych modyfikacji dyrektyw?
• Czy dyskusja nad dyrektywą przyczyni się do pogłębienia różnic w obrębie UE?
W dyskusji, reprezentując różne punkty widzenia, udział wzięli:
Mirjam Alex – adwokatka w dziale prawnym niemieckiego związku zawodowego ver.di
Stefan Schwarz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy
Andrzej Radzikowski – wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Debata odbyła się w „Marzyciele i Rzemieślnicy” w Warszawie przy ul. Brackiej 25.
—
Ponieważ w mediach masowych trudno znaleźć rzetelne przedstawienie tego złożonego problemu, a przeważają relacje publicystyczne, które w naszej profesji nie powinny być (a niestety często są) podstawą do kształtowania poglądów na sprawy – zapraszamy gorąco do zapoznania się z relacją z dyskusji:
https://www.facebook.com/events/367806006995685/permalink/371089046667381/
Korzystając z okazji, zapraszamy także do zapoznania się z wprowadzającym do dyskusji artykułem autorstwa Artura Nowaka-Fara, dyrektora Instytutu Prawa SGH. Zawiera on ogromny zasób wiadomości, nie przekazywanych na szkoleniach wewnętrznych.
link – DYREKTYWA O PRACOWNIKACH DELEGOWANYCH –
PROPONOWANE ZMIANY REGULACYJNE I ICH NEGOCJOWANIE
Komentarze wyłączone.