Projekt zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw. Konsultacje społeczne.
Do Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej przesłany został projekt autorstwa Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (z daty 18.03.2016 r.) ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.
Projekt był już przedmiotem konsultacji publicznych w styczniu i lutym br. Pisaliśmy o tym na stronie internetowej Stowarzyszenia we wpisie
z dnia 21.01.2016 r. , a we wpisie z 13.03.2016r. omówiliśmy i opublikowaliśmy wyrażoną w tej sprawie opinię z dnia 15.02.2016 r. .
W wyniku analizy zgłoszonych uwag oraz opinii do treści projektu zostały wprowadzone zmiany o charakterze zasadniczym; w związku z powyższym, w opinii Ministerstwa zaistniała konieczność ponownego skierowania projektu ustawy do uzgodnień, opiniowania i konsultacji. Zwrócono się więc do partnerów społecznych z prośbą o wyrażenie ponownej opinii do przepracowanego projektu, co oczywiście zamierzamy uczynić. …….
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury zamieszczonego na końcu niniejszego wpisu projektu z 18.03.2016r., oraz uzasadnienia tego projektu. Zachęcamy do przekazywania do 31.03.2016 r. swoich opinii i uwag odnoszących się do załączonego projektu, najlepiej drogą mailową na adres zarzad@siprp.pl, albo używając formularza kontaktowego zamieszczonego na naszej stronie internetowej.
Opinia naszego Stowarzyszenia w zakresie powyższego projektu zostanie przesłana odpowiednim gremiom decyzyjnym oraz opublikowana na www.siprp.pl
do pobrania
komentarze 2 do wpisu “Projekt zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw. Konsultacje społeczne.”
23 marca 2016
No i wyszło praktycznie jak zwykle. Nie ma umów o dzieło. Ustawa już zawiera wyjątki, które będą zaraz dodawane nowe. Nie ma obowiązku zawierania umów cywilnych na piśmie, czyli nielegalne zatrudnienie jak dotąd. Nie ma nakazów, tylko wystąpienia. Nie ma zmian w zakresie tego co do minimalnego można wliczać, co przy cywilnej umowie oznacza potencjalne wliczanie wszystkiego wirtualnego (jak przy umowach dot. wyprowadzania dochodów za granicę). Ustawa przestała się praktycznie liczyć. Małe sklepiki i inni drobi ciułacze pójdą w koszta, a wielcy cwaniacy będą omijać szerokim łukiem. Eh szkoda słów. Lepiej wrócić do pracy jak dotąd, bo to co wyprawia nowa ekipa to śmiech na sali jest i żal. Ino czekać teraz tylko jak będziemy rozpatrywać już co najwyżej skargi Ukrów.
23 marca 2016
Przypominam o starej maksymie: „punkt widzenia zależny jest od punktu siedzenia” – każdy może to sobie odnieść do „kogo” chce (decyzji GIP, nowych OIP-ów, rządu,….).