O relacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do innych przepisów prawa (4).

07 sierpnia 2013 | Bez kategorii

Coraz głośniej ostatnio słychać głosy pracodawców sprzeciwiających się prawu inspektorów pracy do skutecznego egzekwowania przestrzegania przepisów prawa pracy i legalności zatrudnienia poprzez tzw. niezapowiedziane kontrole. Zapisom Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy Nr 81,  ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, oraz zdrowemu rozsądkowi i literze prawa przeciwstawia się  mityczną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która jakoby zabrania przeprowadzania kontroli bez wcześniejszego pisemnego zawiadomienia.

 

Przed takim właśnie dylematem: Kodeks czy swoboda? , albo inaczej: rozsądek czy doktryna?  stanął policjant  z Komisariatu Powiatowego Policji w Limanowej w Małopolsce – zobaczywszy poruszające się po drodze,  przedstawione na poniższych fotografiach dziwo.  

6b5750f1124c58fa834afd6e9a74a5e9 c16bab9620ad103ba807f0af1aacd004

 

 

 

 

Oczywiście kierujący Mercedesem działał w ramach swobody działalności gospodarczej, rozumianej zresztą dość specyficznie.  ….Tytułowy dylemat, nad którym  pochyla się wiele autorytetów w Sejmie i innych Wysokich Urzędach przez policjanta został krótko i węzłowato rozstrzygnięty na miejscu.  

 

Dla dzielnego przedsiębiorcy z gminy Jodłownik, kierującego w warunkach zawężonego horyzontu myślowego: mandat karny w wysokości 100 zł. Dość oczywiste z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.  Czy jednak dla wszystkich?

 

Materiały fotograficzne i informacje udostępniła nam Komenda Powiatowa Policji w Limanowej. Panu Komendantowi  Robert Hahnowi serdecznie dziękujemy.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Jedna odpowiedź do wpisu “O relacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do innych przepisów prawa (4).”

  • 1 renno napisał(a):

    Niektórym przedsiębiorcom wydaje się, że mogą robić co chcą i co tylko wymyślą. Traktują podobnie – jak przepisy ruchu drogowego, przepisy prawa pracy. PIP kontroluje legalność zatrudnienia, a zatrudnianie „na czarno” kwitnie. Mnóstwo osób pracuje na budowach i twierdzi, że są ubezpieczeni w KRUS. W ten sposób kwitnie w całej rozciągłości swoboda działalności gospodarczej w naszym kraju.