Nasza obecność na WEEC (Warsaw East European Conference). University of Warsaw, July 15-18, 2013r.

28 lipca 2013 | Bez kategorii

UWAR. imagesNa zaproszenie Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, w dniu 17 lipca br., Prezes Stowarzyszenia dr Leszek Rymarowicz uczestniczył w dwu wydarzeniach X jubileuszowej sesji WEEC, zatytułowanej „Across the Borders” („Ponad granicami”). Wczesnym przedpołudniem w sali bilardowej Pałacu Potockich z udziałem naszego Prezesa odbyło się posiedzenie Zespołu Rektorskiego ds. obudowy przedwojennego obserwatorium meteorologiczno – astronomicznego na szczycie Pop Iwan (2026 m. npm.) w Czarnohorze.

 

Podczas spotkania przedstawiono stan prac renowacyjnych na dzień 30 czerwca br. Poinformowano także o efektach uzyskanych w latach ubiegłych, dotacjach, oraz przedyskutowano plan działań na 2013 r. Projekt wykorzystania obserwatorium po odbudowie zakłada współpracę z Obserwatorium Astronomicznym UW oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W zasadniczej części budynek stanowić ma bazę dydaktyczną i miejsce spotkań młodzieży akademickiej Polski i Ukrainy…..

 

 

Na posiedzeniu Rektorskiego Zespołu ds. odbudowy Obserwatorium. Przemawia dr h.c. Jan Malicki Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. Po jego lewej stronie: prof. Andrzej Udalski – Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW, dr Leszek Rymarowicz – Prezes SIPRP, prof. Vasylij Marchuk   - Uniwersytet im. Bazylego Stefanika, po prawej stronie; prof Ihor Tsependa – rektor Uniwersytetu im. Bazylego Stefanika w Iwanofrankiwsku, dr inż. Stanisław Karczmarczyk (Politechnika Krakowska), dr Janusz Smaza (ASP Warszawa), prof. Danuta Rozbicka (Politechnika Warszawska), dr Danuta Limanówka (IMGW).Po południu Prezes SIPRP na sesji panelowej „Renovation of the pre-war University of Warsaw meteorological  observatory  on the Mount Pop Ivan – the joint Polish-Ukrainian project”,  wygłosił referat poświęcony funkcjonowaniu tego obiektu jako miejsca pracy i badań naukowych i postawił szereg pytań co do formy i warunków jego funkcjonowania obecnie, uwzględniając  zarówno aktualny stan wiedzy, jak i wymagania przepisów m.in. bezpieczeństwa pracy i nauki.

 

Zaznaczmy, że ten międzynarodowy projekt renowacji obiektu, który będzie najwyżej położonym stanowiskiem pracy zarówno w Polsce jak i  na Ukrainie – prowadzony jest wspólnymi siłami przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Przykarpacki im. Bazylego Stefanika w Iwanofrankiwsku, ze środków publicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Projekt łączy nie tylko ponad granicami, łączy także antagonistyczne siły polityczne w Polsce. Niedawno szczyt góry w  najlepszej zgodzie  wizytowali marszałkowie Cezary Grabarczyk (PO) i Marek  Kuchciński (PiS).

 

Ze smutkiem konstatujemy, że mimo podjętych przez SIPRP działań nie udało się zainteresować udziałem w tym prestiżowym projekcie instytucji zawodowo zajmujących się problemami bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce.  Szkoda, bo jest okazja zaistnieć medialnie, pokazać że stać nas na jakieś nieszablonowe działania, a także wykorzystać nasze know-how we współpracy z partnerami ukraińskimi. Taka okazja się może nie powtórzyć. A na uroczystości otwarcia obserwatorium obecność zapowiedzieli prezydenci obu krajów: Polski I Ukrainy. Projekt to wymierny dowód na to, że granice stanowiące  tytuł konferencji WEEC najwyższa pora zasypywać.  I że można to uczynić.

 

Naszych czytelników, zainteresowanych przecież sprawami bhp informujemy, że ukraińscy wykonawcy radzą sobie jak mogą, a na szczycie góry o wysokości 2026 m. npm., gdzie nie dochodzi żadna droga – rzeczywistość budowlana stwarza wiele wyzwań. Myślimy, że wyzwań także dla nas. Zarówno jeżeli chodzi o organizację prac, ocenę ryzyka, a także opinię w zakresie bhp i ergonomii opracowywanego projektu odbudowy. Kto się przyłączy i pomoże?  Czekamy na zgłoszenia kolegów i koleżanek inspektorów. Najbliższy wyjazd studyjny na szczyt góry zaplanowano 22 września 2013r.

 

Marszałkowie Grabarczyk i Kuchciński na szczycie i przebieg prac remontowych na Popie Iwanie (z materiałów Studium Europy Wschodniej UW)

 

 

 

POP. parlamHuculszczyzna 2012 263POP.4147527747POP.1


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.