Kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy.
Stan realizacji programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” w ubiegłym roku będzie jednym z tematów kolejnego posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy.
Obrady z udziałem m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli premiera, związków zawodowych i pracodawców są zaplanowane na wtorek, 29 marca o godz. 14.00. w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym. ……
III etap programu wieloletniego, obejmujący lata 2014-2016, został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów z 16 lipca 2013 r. Nadzór nad jego wdrażaniem sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Koordynacją zajmuje się Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Celem programu jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych służących rozwojowi zasobów ludzkich. Chodzi także o opracowanie nowych technologii, metod i systemów zarządzania, które przyczyniłyby się m.in. do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy, chorób zawodowych oraz związanych z nimi strat ekonomicznych i społecznych.
Na wtorkowym posiedzeniu Rada ma też podsumować rozpoczętą na lutowym posiedzeniu dyskusję dotyczącą oceny skali zjawiska zawierania umów cywilnoprawnych i zatrudnienia w szarej strefie. Planowane jest przyjęcie stanowiska w tej sprawie – zostanie ono przesłane do właściwych instytucji. Tematem obrad będą też programy wspierania poprawy warunków pracy realizowane przez ZUS w ramach funduszu prewencji wypadkowej, w tym dofinansowania działań na rzecz utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.
źródło – www.sejm.gov.pl
Jedna odpowiedź do wpisu “Kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy.”
29 marca 2016
Na posiedzeniu w dniu 29.03.2016r. Rada przyjęła stanowisko w sprawie zawierania umów cywilnoprawnych i zatrudnienia w szarej strefie oraz wysłuchała informacji o prowadzonym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy programie wieloletnim i ZUS o programie prewencji wypadków.
Ponadto Rada pozytywnie zaopiniowała dwa personalne wnioski o odejściu z pracy zastępczyni Giedrojcia Małgorzaty Hofman, która złożyła dymisję, motywując ją powodami osobistymi i Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie Elżbiety Lipińskiej, która przechodzi na emeryturę.