Interpelacja posła Łukasza Borowiaka (PO) do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zwiększenia środków na fundusz wynagrodzeń w Państwowej Inspekcji Pracy i podjęcia rozwiązań systemowych.

29 grudnia 2014 | Bez kategorii

l.borowiak.p_21433_1Informujemy naszych czytelników, iż zainicjowana przez nas „Akcja Wynagrodzenia” nie wygasła wraz z uchwaleniem budżetu na 2015 r. Poseł Łukasz Borowiak (PO) wniósł do Prezesa Rady Ministrów interpelację z dnia 24 listopada 2014 (ogłoszoną na 81 posiedzeniu Sejmu RP w dniu 4.12. 2014 r.) – w której prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie

 

Czy planowane jest zwiększenie środków na fundusz wynagrodzeń w Państwowej Inspekcji Pracy?

 

To pytanie z interpelacji Posła w sposób oczywisty wpisuje się w prowadzone od 2 lat przez nasze Stowarzyszenie działania lobbingowo – uświadamiające na różnych forach i w różnych instytucjach, a także w naszym, inspekcyjnym gronie.

 

Potraktujmy to jako dobry początek kolejnych działań – które miejmy nadzieję – zakończą się oczekiwanym przez nas wszystkich sukcesem w postaci wzrostu realnych wynagrodzeń w PIP w 2016 r. ……

 

Już teraz apelujemy do wszystkich naszych sympatyków (i oponentów) – o przynajmniej takie jak w tym roku zaangażowanie i lobbowanie zarówno w kołach parlamentarnych jak i rządowych oraz wszelkie (także moralne) wsparcie.

 

 

Pan Poseł Łukasz Borowiak w swoim obszernym piśmie m.in. pyta retorycznie:

 

Czy godzimy się ze spadkiem znaczenia i autorytetu inspekcji pracy w Polsce? Czy godzimy się na faktyczne wycofanie państwa z konstytucyjnego obowiązku nadzoru nad warunkami pracy? Oczywiście można przyjąć, że kontrola dokumentów typu zaświadczenia lekarskie o zdolności do pracy czy zaświadczenia o szkoleniach bhp, prawidłowe układanie dokumentów w teczce akt osobowych, stanowi główną i wzrastającą część aktywności nadzorczej organów inspekcji pracy. Ale wszyscy chyba wiemy i czujemy, że nie tu znajdują się obszary, w których powinna się skupiać aktywność kontrolna tego wyspecjalizowanego organu.

 

240px-Posel_BorowiakZauważa także, że zadania stawiane przed PIP są coraz liczniejsze i zasadnym wydaje się, aby wysoka ocena pracy PIP, formułowana zwłaszcza podczas przedstawionych corocznych sprawozdań, przekładała się także na poziom zarobków inspektorów i pracowników PIP.

 

 

Panu Posłowi Łukaszowi Borowiakowi  za zaangażowanie i za pytania postawione w imieniu środowiska pracowników PIP pięknie dziękujemy. I życzymy wielu sukcesów, jako właśnie wybranemu przez obywateli Prezydentowi Miasta Leszna.

 

do pobrania  – pełny tekst interpelacji nr29596

 

aktualizacja 30.12.2014r.

 

—————————————————–

Z ostatniej chwili:

 

Właśnie dowiedzieliśmy się, że do Sejmu w dniu 22.12.2014 r. wpłynęła odpowiedź na interpelację, udzielona przez Panią Hannę Majszczyk – podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Treść odpowiedzi opublikujemy z pewnym opóźnieniem wynikłym z zamieszania organizacyjnego związanego z okresem świąteczno-noworocznym.

 

 

Pani Minister – której zaangażowania w porządkowanie budżetu państwa nie sposób nie zauważyć, a ogromu pracy docenić – również życzymy wielu sukcesów w 2015 r., zarówno na niwie zawodowej, jak i prywatnej.

 

aktualizacja 13.01.2015r.

 

do pobrania – tekst odpowiedzi na interpelację nr 29596

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 2 do wpisu “Interpelacja posła Łukasza Borowiaka (PO) do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zwiększenia środków na fundusz wynagrodzeń w Państwowej Inspekcji Pracy i podjęcia rozwiązań systemowych.”

  • 1 obserwator napisał(a):

    Jest odpowiedź na tę interpelację. O systemowych dzialaniach nie ma nic. Nie jest to zresztą dziwne – bo przecież to nie jest kompetencja premiera.
    No i te 2,5 mln to prezent ekstra. Nie ma co liczyć na więcej.
    Wszystko w rękach kierownictwa instytucji. Czy tego tegorocznego podarunku od rządu, po prostu nie wrzuci do wspólnego kotła. I szansy z niewielką, ale jednak wolną gotówką – w przyszłym roku nie zmarnuje.
    Niestety wieloletnia praktyka nie róbmy nic i jakoś to dalej będzie – coraz bardziej nie odpowiada rzeczywistości.
    Pieniądze dla PIP były – ale tylko w przeszłości.
    Były GIP Zając uwierzył, że będzie tak jak za Sułkowskiego. I że jak za Sułkowskiego nie wiadomo skąd znajdą się pieniądze.
    Ciekawe jaki jest jego status materialny jako dyrektora w PGNIG. Ta nagradzana przez PIP firma i partner społeczny GIPa płaci chyba więcej niż PIP.

  • 2 info napisał(a):

    http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/i29596o0/$File/i29596o0.pdf – z tej odpowiedzi możemy się m.in. dowiedzieć, że dla Pani Minister nasza instytucja ma wyjątkowy charakter – „Biorąc jednak pod uwagę wyjątkowy charakter działalności Państwowej
    Inspekcji Pracy, budżet inspekcji został potraktowany priorytetowo i stanowi wyjątek od ogólnych zasad przewidzianych w ustawach okołobudżetowych.Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 pkt 6 lit. e ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej ujęte zostały dodatkowe środki na wynagrodzenia w wysokości 2500 tys. zł związane z utworzeniem w roku 2015 nowych etatów w części 12 – Państwowa Inspekcja Pracy.”