Główny Inspektor Pracy uchylił kontrowersyjne zarządzenie w sprawie tzw. „ocen bieżących”.
Z satysfakcją odnotowujemy, iż zgodnie z wyrażanymi wcześniej deklaracjami, Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć Zarządzeniem nr 8/17 z dnia 31 stycznia 2017 r. uchylił zarządzenie nr 25/13 GIP w sprawie ustalenia zasad, trybu i terminów dokonywania bieżących ocen pracowników okręgowych inspektoratów pracy wykonujących czynności kontrolne (dotyczące tzw. „ocen bieżących” inspektorów pracy).
Decyzja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i postulatom środowiska inspektorów pracy, wyrażanym nie tylko przez SIPRP, ale także przez wszystkie trzy ogólnopolskie organizacje związkowe działające w Państwowej Inspekcji Pracy. Panu Głównemu Inspektorowi Pracy za tę oczekiwaną decyzję dziękujemy.
Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej od samego początku, tj. jeszcze w trakcie pracy nad feralnym zarządzeniem apelowało – bez skutku – do ówczesnego kierownictwa GIP, przynajmniej o wstrzymanie wprowadzenia w życie tego aktu, do czasu usunięcia jego podstawowych wad w obszarze merytorycznym, prawnym i racjonalności wydatkowania środków publicznych .
W wyniku dyskusji zainicjowanej na pierwszej (i jak się potem okazało ostatniej) naradzie Kierownictwa PIP na które zaproszony został przedstawiciel SIPRP, udało się nam wraz z ówczesnym Przewodniczącym MKK NSZZ „Solidarność” w PIP kol. Romanem Giedrojciem w ostatniej chwili „obronić wszystkich przed wszystkimi” czyli usunąć z feralnego zarządzenia liczący parę ładnych stron moduł odnoszący się do etyki i moralności, będący oczywistą „puszką Pandory”, generujący morze konfliktów i stwarzający możliwość nadmiernej ingerencji w niezależność inspektorów pracy. ……
Obecnie przyszła najwyższa pora na resztę feralnego zarządzenia.
Wypada wspomnieć, iż równocześnie Główny Inspektor Pracy wydał Zarządzenie nr 7/17 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie nadzoru nad działalnością kontrolną pracowników wykonujących czynności kontrolne. Akt ten opiera się jednak na zupełnie innych założeniach, nie narusza ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (określającej jednoznacznie system ocen inspektorów), angażował będzie na etapie funkcjonowania nieporównywalnie mniejsze siły i środki PIP, a przede wszystkim będzie źródłem informacji potrzebnych dla doskonalenia zarówno procedur kontrolnych jak i działania poszczególnych jednostek organizacyjnych PIP. Godne podkreślenia jest także to, iż założenia tego aktu przedyskutowane zostały i co najważniejsze uzgodnione przez zespół roboczy w którym na równych prawach uczestniczyli przedstawiciele GIP i OIP, i inspektorzy pracy – reprezentanci wszystkich trzech ogólnopolskich organizacji związkowych działających w PIP tj. ZZPPIP, NSZZ „Solidarność” i NSZZ „Solidarność ’80”. Oczywiście w niektórych kwestiach musiało dojść i doszło do kompromisu.
Wszystkim zaangażowanym w tę trwającą 3 lata akcję, w imieniu środowiska inspektorów pracy (i to na pewno nie tylko tych należących do SIPRP) – jeszcze raz serdecznie dziękujemy!.
Zainteresowanych naszymi publikacjami w tym zakresie zachęcamy do lektury:
http://www.siprp.pl/dwoja-czy-piatka-apel-do-czlonkow-siprp/
http://www.siprp.pl/inspektor-pracy-wazne-deklaracje-glownego-inspektora-pracy/
http://www.siprp.pl/kwadratura-kola-czyli-ile-inspekcji-w-inspekcji/
Komentarze wyłączone.