Czyżbyśmy byli po czarnej stronie mocy? „Czarna Lista Barier” PKPP „Lewiatan”.

26 maja 2013 | Bez kategorii

 

 203040.1Od jakiegoś czasu można dostrzec, iż jednym z dyżurnych tematów poruszanych przez media  jest zmiana Kodeksu pracy. Wypada chociażby wspomnieć o propozycji uelastycznienia czasu pracy, czyli wprowadzenia 12 miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy. Jedno z  ugrupowań politycznych ostatnio złożyło np. projekt zmian Kodeksu pracy, obejmujący likwidację obowiązku kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie, w przypadku, gdy stanowisko na którym pracownik ma wykonywać pracę nie będzie generowało zagrożenia dla życia i zdrowia pracownika.  

 

Głównymi orędownikami wprowadzenia w prawie pracy daleko idących zmian są oczywiście nasi partnerzy, tj. organizacje pracodawców. Kilka dni temu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” opublikowała  „Czarą Listę Barier” dla rozwoju przedsiębiorczości. Lista ta wymienia m.in. bariery związane  z prawem pracy.  A jest tych barier aż 29 stron, tak że odnieść można nieodparte wrażenie, że prawo pracy to aktualnie jedna wielka bariera. ….

 

Przy opisach problemów pracodawcy wskazują także sposób ich rozwiązania. Wśród tych propozycji wskazano np.:

–         wprowadzenie możliwości wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku nieobecności pracownika,

–         zniesienie lub skrócenie okresu ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym,

–         rezygnacja z możliwości orzekania przez sąd o przywróceniu pracownika do pracy (wprowadzenie możliwości wypłaty odszkodowania),

–         wprowadzenie możliwości wstrzymania wydania świadectwa pracy do czasu rozliczenia się pracownika z powierzonego mienia,

–         obniżenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych,

–         poszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedzielę i święta,

–         uzależnienie wymiaru urlopu wypoczynkowego tylko od okresu pracy,

–         rozszerzenie zakresu informacji, których pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie.

 

To tylko niektóre z propozycji przedsiębiorców. Poniżej zamieszczamy link, i każdy zainteresowany może zapoznać się z projektem i sam ocenić, które ze zmian są niezbędne dla zniesienia barier związanych z zatrudnieniem pracowników.

 

Zauważyć należy, że niektóre z propozycji naruszają bardzo głęboko stabilność i pewność zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz głęboko ingerują w sferę prywatności kandydatów do pracy.

 

Przedstawione powyżej propozycje zmian Kodeksu pracy, zarówno te inicjowane przez stronę rządową, jaki i partie polityczne, czy też organizacje typu PKPP „Lewiatan”, mają w zamyśle zwiększenie swobody w zakresie zatrudnienia, przebiegu pracy oraz ustania stosunku pracy, a tym samym mają powodować ograniczanie bezrobocia. Czy faktycznie takie zmiany mogą poprawić sytuację na rynku pracy, pokazać może tylko życie. Można również postawić sobie pytanie, czy ktoś przypadkiem nie wykorzystuje obecnej sytuacji gospodarczej do przeforsowania pomysłów, które tak naprawdę nie służą ograniczeniu zwiększającego się bezrobocia. Czy zmiany te nie spowodują nadmiernego ograniczenia praw pracowniczych, a pracownik jako istotny element procesu pracy nie zostanie w sposób bezprzykładny uprzedmiotowiony? Czy takie ograniczenie praw pracowniczych, w kontekście niskich zarobków nie spowoduje kolejnej fali pracowniczej emigracji? 

 

Póki co, w świetle tego typu opracowań możemy się czuć niekomfortowo. Broniąc praw pracowniczych, będących niewątpliwym osiągnięciem cywilizacyjnym i odzwierciedlonych w Konstytucji – stajemy po tej jak to określił dokument PKPP „Lewiatan” – „czarnej” stronie. Tylko czy ona na pewno jest czarna?

 

 do pobrania :

 

Czarna Lista Barier dla rozwoju przedsiębiorczości 2013

 

Ponadto zainteresowanym polecamy zapoznanie się z treścią interpelacji poselskiej  nr 12 841  – do Prezesa Rady Ministrów w sprawie czarnej listy barier gospodarki w zakresie art. 221 ustawy Kodeks pracy i treścią odpowiedzi   udzielonej przez Podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki – Pana Mariusza Haładyja ( część  III. Problemy odnoszące się do problematyki związanej z przepisami pracy – znajdująca się w końcowej części tej  odpowiedzi) – http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?documentId=2D34BE92F3FA1D9AC1257ADA003209E6&view=S

 

 


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 4 do wpisu “Czyżbyśmy byli po czarnej stronie mocy? „Czarna Lista Barier” PKPP „Lewiatan”.”

  • 1 Pierro napisał(a):

    Najlepiej dla KPP Lewiatan:
    – podatki płacić w Afryce;
    – pensje kadry zarządzającej mieć podobne do URE;
    – wprowadzić obowiązek pracy przez siedem dni w tygodniu po 24h;
    – płaca minimalna 500zł (tyle jest na Ukrainie).
    I niech kwitnie niewolnictwo.

  • 2 Jankes napisał(a):

    Brakuje tylko, by PKPP zaproponowała, by to pracownik płacił pracodawcy za możliwość pracy u niego – oby tylko pracodawcy nie podchwycili tego pomysłu.

  • 3 Olo napisał(a):

    Jest jeszcze jedna bariera, o której nie pisze PKPP LEWIATAN, której usunięcie może przysporzyło by trochę miejsc pracy. Sądzę, że w dobie kryzysu czas „podziękować” pracującym emerytom (także tym w PIP)i tak zwyczajnie po ludzku poprosić ich o odejście z pracy, by nie zabierali pracy młodszym. Pracując na emeryturze – pobierają jednocześnie raczej pokaźną emeryturę i dodatkowo pensję, co w skali całego kraju stanowi istotne obciążenie dla budżetu.

  • 4 klek napisał(a):

    Olo przecież co niektórym kierownikom oip-ów chyba marzy się praca na emeryturze. Przecież chyba nie ma lepszej fuchy – wysoka pensja, służbowe auto z kierowcą do dyspozycji, zero odpowiedzialności, przywileje klasy „R”. Tylko jest jeden ból – za to wszystko płaci szary obywatel naszego kraju.