Papież Franciszek o godnych warunkach pracy i godziwym wynagrodzeniu oraz o współczesnym niewolnictwie.
W papieskim orędziu na Światowy Dzień Pokoju, poświęconym współczesnej pladze niewolnictwa znalazły się wątki, które powinny zainteresować każdego pracodawcę, pracobiorcę, a także nas jako organy egzekwujące prawo.
Franciszek dobitnie wskazał zupełnie pomijany i „niemodny” w wielu środowiskach biznesowych moralny wymiar produkcji dóbr, konsumpcji, zatrudniania pracowników i dystrybucji.
W orędziu czytamy m.in. „Przedsiębiorstwa mają bowiem obowiązek zapewniać swoim pracownikom godne warunki pracy i godziwe wynagrodzenie, ale również czuwać nad tym, by formy niewolnictwa i handlu ludźmi nie występowały w łańcuchach dystrybucji. Z odpowiedzialnością społeczną przedsiębiorstwa łączy się z kolei odpowiedzialność społeczna konsumenta. Każdy człowiek powinien być bowiem świadomy, że „kupno jest zawsze aktem moralnym, nie tylko ekonomicznym”. ….
Papież demaskuje funkcjonującą w wielu regionach strukturalną zależność ludzi ubogich (zwłaszcza migrantów) od pracodawcy, który może ulegać pokusie ich zniewalania i wykorzystania. Wyczula na zjawiska przenoszenia firm i komercjalizacji towarów wyprodukowanych metodą wyzysku pracowników, co jest częstym zjawiskiem umożliwiającym czerpanie zysków z niewolnictwa.
Papież zauważa, iż tego pomimo że wspólnota międzynarodowa przyjęła liczne porozumienia w celu położenia kresu niewolnictwu we wszystkich jego formach i zainicjowała różne strategie, by zwalczyć to zjawisko, dziś nadal miliony osób – dzieci, mężczyzn i kobiet w każdym wieku – są pozbawiane wolności i zmuszane do życia w warunkach zbliżonych do niewolnictwa. Wskazuje na wielu pracownikach i pracownicach, także nieletnich, zniewalanych w różnych dziedzinach, formalnie i nieformalnie, od pracy domowej po rolnictwo, od przemysłu manufakturowego po górnictwo, zarówno w krajach, w których prawo pracy nie jest zgodne z minimalnymi normami i standardami międzynarodowymi, jak również, aczkolwiek wbrew prawu, w tych, w których ustawodawstwo chroni pracowników.
Papież zachęca do wyrwania się z kręgu obojętności i sprawdzania czy nie uczestniczymy jako producenci i konsumenci w popieraniu niegodziwości związanej ze zniewoleniem innych, „gdy stajemy przed wyborem, czy kupić produkty, które – biorąc na zdrowy rozsądek – mogły być wytworzone metodą wyzysku innych osób”. Produkcja i kupno są aktem nie tylko ekonomicznym, ale i moralnym.
(wykorzystano publikację ks. Grzegorz Piątka – koordynatora Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, z którego dorobku wielokrotnie już czerpaliśmy. Dziękujemy).
do pobrania – Orędzie Papieża Franciszka z 8.12.2014r
komentarze 3 do wpisu “Papież Franciszek o godnych warunkach pracy i godziwym wynagrodzeniu oraz o współczesnym niewolnictwie.”
10 stycznia 2015
I jak tam IP – zadowoleni jesteście z nowych KODÓW? 🙂
Pentagon potrafi umilić życie
10 stycznia 2015
Nie tylko Papież Franciszek zabierał głos w sprawach związanych z pracą. Robił to także i to już ponad 30 lat temu Papież Jan Paweł II. Polecam Jego Encyklikę Laborem Exercens z IX 1981r. – http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/383
11 stycznia 2015
Godziwe wynagrodzenia?
Albo wszyscy ponoszą skutki kryzysu, albo nikt. U nas jedni zarabiaja godziwie, inni nie wiedzieć dlaczego nie.