Opinia SIPRP do projektu ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne.
Informujemy, iż po zebraniu opinii środowiska, Zarząd Główny SIPRP opracował i przesłał do Ministra Sprawiedliwości opinię w sprawie projektu ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Omówienie projektu ww. ustawy znajduje się w zamieszczonym na stronie SIPRP wpisie z dnia 03.08.2014r
Jak wynika z przekazów medialnych, Minister Sprawiedliwości już zmodyfikował w kilku istotnych punktach pierwotny projekt – uwzględniając np. element bezpieczeństwa osobistego składającego oświadczenia, podnoszony chociażby przez środowisko prokuratorów.
Z naszej strony pozwoliliśmy sobie, może nieco prowokacyjnie podnieść element budowania prestiżu instytucji państwowej i coś co można nazwać „odwróconym ryzykiem korupcyjnym”, a także element równościowy: wskazując na celowość objęcia ustawą także osób nadzorujących czynności kontrolne, którymi latoś obrodziło. ….
Jeżeli kontrolowany podmiot, który często „ma coś do ukrycia” będzie w posiadaniu spersonalizowanej informacji na ile wyceniana jest praca i zaangażowanie inspektora pracy, który np. wstrzymuje produkcję, kieruje wniosek do sądu o ukaranie się – to na pewno w jego oczach nie zbuduje to prestiżu tego organu, a może to nawet zbuduje (choćby podświadome) uczucie lekceważenia. Jest to bardzo ludzkie i oczywiste. A informacja o owych „3 tysiącach złotych brutto”, może w wielu sytuacjach niepotrzebnie generować „łatwiejsze” i „bardziej oczywiste” – niż w przypadku jej braku – propozycje korupcyjne kierowane pod adresem słabo wynagradzanego urzędnika. Samo życie.
Serdecznie dziękujemy koleżankom i kolegom z różnych stron kraju za uwagi i liczymy na dalszą owocną współpracę. Oczywiście nie dało się pogodzić wszystkich, nieraz sprzecznych propozycji, musieliśmy się więc kierować zasadą złotego środka. Mamy nadzieję, że opinia środowiska inspektorów pracy zostanie wzięta pod uwagę w toku dalszych prac legislacyjnych.
Zachęcamy także do zapoznania się z innymi opiniami, które zostały przesłane do Ministerstwa Sprawiedliwości – można to zrobić pod adresem http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/230491/katalog/230497 oraz http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/230491/katalog/230514 .
Uwadze naszych czytelników polecamy szczególnie opinie organizacji pozarządowych z którymi nasze Stowarzyszenie współpracuje: Fundacji Stefana Batorego/Program „Odpowiedzialne Państwo” oraz Instytutu Spraw Publicznych, a także głęboko merytoryczne uwagi Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Na dzień 11 września 2014 r. – na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości nie odnaleźliśmy opinii Państwowej Inspekcji Pracy, ani reprezentujących pracowników PIP organizacji związkowych.
O dalszym przebiegu zdarzeń będziemy informować na bieżąco.
Do pobrania:
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214087 – uwagi SIPRP
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214065 – uwagi Fundacji im. St. Batorego
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214100 – uwagi Instytutu Praw Publicznych
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/215401 – uwagi Stow. Sędziów Polskich IUSTITIA
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214070 – uwagi NSZZ SOLIDARNOŚĆ Policjantów
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/215399 – uwagi NSZZ SOLIDARNOŚĆ Straży Granicznej
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214126 – uwagi ZUS
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/212908 – opinia NIK
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214157 – opinia NSA
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/215411 – opinia GIODO
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214163 – opinia GITD
http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/214162 – opinia GINB
aktualizacja 28.11.2014r.
dokument128766 – stanowisko GIP
komentarzy 6 do wpisu “Opinia SIPRP do projektu ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne.”
12 września 2014
Jedyna organizacja, która stara się zabrać głos w każdej sprawie tyczącej inspektorów pracy. Oba związki – chyba słuszne „śpią” jak w porze zimowej niedźwiedzie na Alasce. Nie mam nic przeciwko ujawnieniu zarobków – niektóre są bardzo mizerne. Mam wątpliwości tylko dlaczego ma dotyczyć to tylko inspektorów pracy, W PIP pracuje mnóstwo innych urzędników. dziwi mnie fakt,że wszystkie regulacje dotyczą tylko i wyłącznie ip-ów.
12 września 2014
Moim zdaniem ten projekt nie wejdzie w życie, gdyż zbyt dużo pojawiło się opinii krytycznych ze strony instytucji, których głos się liczy.A swoją drogą SIPRP powinien się bardziej postarać, bo na tle innych znaczących opinii stanowisko Stowarzyszenia wypadło blado.
13 września 2014
A co tam można zaszaleć i złożyć oświadczenie 😛
Niech sobie ludzie popatrzą ile ma taki inspektor co ich nęka.
0 oszczędności
mieszkanie na kredyt…
auto na kredyt…
i oczywiście każdy wpada w drugi próg podatkowy, haha
13 września 2014
Niech wejdzie w życie ta ustawa. Ludzie z zewnątrz raczej nie będą tego czytać (pewnie nawet nie będą umieli tego znaleźć). Natomiast na pewno chętnie będą to czytać wzajemnie koledzy i koleżanki z pracy, co kto i ile ma. I będą tarcia. Taka już jest natura ludzka. Wtedy tez wyjdzie ile, kto zarabia i będzie jasne jak duże są dysproporcje na poszczególnych stanowiskach pracy.
14 września 2014
Do „KRYTYK-a” – możesz powiesz mi kto jeszcze poza SIPRP z PIP zgłosił swoje „racje” do ustawodawcy. A może jesteś „tym słynnym niedźwiedziem”, który śpi w czasie niewłaściwym?!
14 września 2014
Pod wskazanymi przez SIPRP adresami nie znalazłem zarówno opinii GIP-a do tego projektu jak i opinii naszych związków zawodowych – dlaczego ich tam nie ma tego niestety nie wiem, może po prostu nie wysłali. A szkoda, chętnie bym je przeczytał. Pisząc, że stanowisko SIPRP wypadło blado chodziło mi o to, że na tle innych opinii stanowisko Stowarzyszenia do tego projektu jest dość skromne, ale oczywiście lepsze takie niż żadne.