Chwała i duma. O najwyżej położonym zakładzie pracy II Rzeczypospolitej.

01 stycznia 2020 | Bez kategorii

 

Ostatni dzień starego roku oraz pierwszy dzień nowego roku sprzyja zarówno refleksji jak i życzeniom, a także  wzajemnemu obdarowywaniu się.

 

W pierwszym dniu 2020 r. postanowiliśmy więc podzielić się z Koleżankami i Kolegami inspektorami pracy oraz wszystkimi czytelnikami naszej strony internetowej przepięknym filmem, poświęconym budowie, krótkiej historii funkcjonowania i współczesności Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Popie Iwanie (2022 m. npm.) w Czarnohorze.

 

Obiekt ten był najwyżej położonym  miejscem pracy w II Rzeczypospolitej. Jako zakład pracy podlegał więc właściwości miejscowej inspektora pracy 52 obwodu Inspekcji Pracy. ….

 

Jest to także film o pasjonatach. Osobach które podjęły się kiedyś przeprowadzenia takiego karkołomnego przedsięwzięcia, niegdysiejszych pracownikach obserwatorium  i ludziach którzy prawie z niczego usiłują obecnie obserwatorium odbudować. Bez czekania na „pieniążki”, stanowiska i odznaczenia. Film zrealizowano dzięki zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Kijowie, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Warto pooglądać (przepiękne widoki górskie!), a nawet posłuchać (czyta Andrzej Seweryn!). Konsultantem historycznym przedsięwzięcia jest prezes naszego Stowarzyszenia dr Leszek Rymarowicz.

 

Do refleksji nad naszą kondycją i współczesnym, jakże innym niż przed osiemdziesięciu laty naszym stosunkiem do symboli państwowych – nieustannie skłania, nosząca ślady pocisków, powyższa płaskorzeźba orła nad głównym wejściem do czarnohorskiego obserwatorium – symbolu chwały i dumy II Rzeczypospolitej.

Wszystkiego najlepszego w Nowym, 2020 Roku!

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej.

link – https://www.youtube.com/watch?v=9ugq1n6BCI4


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.