Uroczystość w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

13 grudnia 2016 | Bez kategorii

orla-indeks

 

13 grudnia 1981 r. władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny. Była to ostatnia próba powstrzymania biegu historii i zatrzymania procesu odzyskiwania przez Polaków wolności.  Główny ciężar represji  poniosły środowiska opozycyjne związane z „Solidarnością”.  Wkrótce potem rozwiązano wiele organizacji, stowarzyszeń, a także związki zawodowe. Patriotyzmu i wiary Polaków nie udało się jednak zdławić.

 

 

To ważna dla nas jako instytucji, jak i dla inspektorów pracy data.  Już niewielu czynnych inspektorów czasy trudnych ówczesnych wyborów pamięta. Pamiętamy o ofiarach  stanu wojennego, nie zapominamy także o ludziach, którzy ryzykując wówczas wiele  – służyli ideom wolności i solidarności.   

cam07801

 

Z tej okazji, w imieniu pracowników Państwowej Inspekcji Pracy delegacja inspektorów pracy reprezentujących wszystkie organizacje ogólnopolskie zrzeszające pracowników PIP w przeddzień rocznicy złożyła kwiaty i zapaliła znicze w symbolicznym i historycznym, skupiającym w tamtym czasie środowiska wolnościowe miejscu – pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu.

 

dsc05599W uroczystości uczestniczyli: Przewodniczący Komisji  Krajowej  Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy Przemysław Róziewicz,  pełnomocnik Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Państwowej Inspekcji Pracy Adam Wąsowski,  Przewodniczący MOZ Nr 15 NSZZ Solidarność – 80 w Państwowej Inspekcji Pracy  Zbigniew Sagański, Prezes Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Rymarowicz. …..

 

Nasze spotkanie w Krakowie było także okazją do rozmów i refleksji nad sprawami obecnie najważniejszymi dla środowiska pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

 

dsc05592

 

Odwiedziliśmy także (już chyba tradycyjnie) mogiłę przedwojennego Głównego Inspektora Pracy Mariana Klotta de Heidenfeldt – który w latach powojennych był również ofiarą represji  komunistycznych.

 

 

Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Komentarze wyłączone.