Tak. Powinniśmy chwalić się „statystyką” !

06 sierpnia 2015 | Bez kategorii

stat.imagesTak jakoś się złożyło, że wśród zalewu danych statystycznych odzwierciedlających ilość kontroli, nakazów, wystąpień, mandatów itp. wydanych przez inspektorów pracy PIP – nie za bardzo zwrócono uwagę na interesujące dane statystyczne ogłoszone niedawno przez EUROSTAT, a zamieszczone w treściwym (liczącym nagle 13 stron!) sprawozdaniu Health and Safety Executive „Statistics on fatal injuries in the workplace in Great Britain 2015. Full-year details and technical notes”.

 

Opracowanie to jest bardzo świeże (zostało opublikowane w lipcu) i zawiera bardzo pouczające informacje, również w odniesieniu do ilości wypadków przy pracy w naszym pięknym kraju.

 

Otóż dane za rok 2012, standaryzowane przez EUROSTAT – wskazują że na 29 krajów ujętych w europejskiej statystyce wskaźnik częstości wypadków w Polsce zbliżony jest do wskaźnika krajów „starej” Unii . O ile dla UE15 wskaźnik ten wynosi – 1,30, to dla Polski – 1.42. „Za nami” są np. Belgia, Finlandia. Austria i Francja. ……

 

Ale nie to jest godne szczególnego podkreślenia. Otóż, jak z tej statystyki wynika, Polska uzyskała w 2012 r. największy postęp w odniesieniu do wskazującej tzw. trend średniej trzyletniej 2009-2011. O ile dla EU15 ten wskaźnik wynosi 1,55, a za rok 2012 1,30 to w odniesieniu do Polski wskaźnik ten do 1,42 w 2012 r. uległ zmniejszeniu od wartości aż 3,30!

 

Żaden kraj europejski taką dynamiką zmian pochwalić się nie może!

 

Należy mieć nadzieje, że takie obiektywne i porównywalne w skali Europy dane znane będą również parlamentarzystom i decydentom, od których zależy finansowe wzmocnienie inspekcji pracy, zgodnie z omawianą na naszej stronie strategią Parlamentu Europejskiego. Inspekcja pracy w Polsce ma więc z czym występować do gremiów decyzyjnych o należyte docenianie naszej pracy.

 

Z opublikowanych ostatnio przez GUS pełnych danych za 2014 r. wynika, iż w Polsce w odniesieniu do roku 2013 liczba wypadków ciężkich zmniejszyła się o 3.3%, a liczba wypadków śmiertelnych o 5,4!. Wskaźnika częstości wypadków za 2014 r., póki co GUS nie opublikował.

 

Dla zachowania właściwej proporcji warto jednak wiedzieć, że do poziomu Zjednoczonego Królestwa (przynajmniej jeżeli chodzi o wskaźnik częstości wypadków, który wynosi – 0,58) – jest nam jeszcze baaardzo daleko!

 

wykres.pdf

 

do pobrania – fatalinjuries.pdf


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

Jedna odpowiedź do wpisu “Tak. Powinniśmy chwalić się „statystyką” !”

  • 1 Zuzanna napisał(a):

    Kolejny „urok” statystyki. Nie byłoby już tak różowo, gdyby nie to, że definicja wypadku przy pracy zastrzeżona jest dla pracowników i nagle osoby wykonujące prace na podstawie coraz częstszych umów cywilnoprawnych „giną” w statystyce ;)A wypadkom ulegają i to dość często…