Współpraca SIPRP z Polskim Towarzystwem Ergonomicznym (PTErg)
Jakiś czas temu zwróciliśmy się do władz Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego z propozycją współpracy m.in. w zakresie propagowania zasad ergonomicznych przy tworzeniu i użytkowaniu oprogramowania komputerowego, które jak by na to nie spojrzeć , a nie młotek czy łopata – jest podstawowym narzędziem pracy dla milionów pracowników.
Jak poinformował nas w międzyczasie Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego dr inż. Tomasz Schweitzer – odnośne normy ergonomiczne (PN-EN ISO 9241-110:2006 i PN-EN ISO 9241-171:2008), w 40 milionowym kraju, nabyto w ilości. … aż kilku egzemplarzy…. Z przyjemnością przyjęliśmy do wiadomości, iż Polski Komitet Normalizacyjny popiera wszelkie inicjatywy, które prowadzą do zwiększania świadomości społecznej na temat normalizacji i przyjmuje akcję SIPRP z dużym zadowoleniem.
Za rozwojem technicznym nie nadążają także obowiązujące w tym zakresie przepisy bhp. Problemom tym poświęcone było spotkanie z Prezesem Oddziału Krakowskiego PTErg, prof. Adamem Gedliczką, reprezentującym także Prezesa Zarządu Głównego PTErg. prof. Ewę Górską, które odbyło się w Krakowie w dniu 10.01.2013 r. Mamy nadzieję na owocną współpracę z najważniejszą w Polsce organizacją zajmującą się ergonomią, skupiającą zarówno ludzi nauki i praktyków. Przedstawiciel SIPRP zaproszony został do wygłoszenia referatu poświęconego opisanym wyżej problemom, na posiedzeniu Komisji Ergonomicznej Oddziału PAN w Krakowie i Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego.
Korzystając z okazji, mamy zaszczyt przekazać zaproszenie na najbliższe posiedzenie:
Komisja Ergonomiczna Oddziału PAN w Krakowie wraz z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego uprzejmie zapraszają na posiedzenie naukowe, które odbędzie się 18 stycznia 2013 r. (piątek) o godz. 18.00 w sali posiedzeń Oddziału przy ul. św. Jana 28 w Krakowie.
mgr inż. arch. Monika Jakubowska przedstawi referat pt.: „Człowiek a Kultura Techniczna. Kształtowanie rozwiązań architektonicznych i ergonomicznych oparte na analizach teoretycznych i badaniach empirycznych środowiska pracy w sterowniach.”
do pobrania
zaproszenie KE-PTErg-18-01-2013
komentarzy 8 do wpisu “Współpraca SIPRP z Polskim Towarzystwem Ergonomicznym (PTErg)”
14 stycznia 2013
Gdzie są ci wszechwiedzący kierownicy OIP-ów co nie chcieli poddać NAVIGATOR-a ocenie ergonomicznej?! Lepiej zapobiegać prewencyjnie utracie wzroku przy klawiaturze komputera niż pozwolić na utratę wzroku wielu pracowników. A z drugiej strony dziwi mnie fakt, że w tak poważnej instytucji zajmującej sie wymaganiami ergonomicznymi nikt nie pomyślał o swoich pracownikach…
14 stycznia 2013
Czy ktos wreszcie oceni ten zbior linii kodu bo programem to trudno nazwac? Navigatora mam na myśli.
15 stycznia 2013
Coście się tak czepili tego navigatora. Wszystko nowe raczej zawsze przeszkadza. A co by nie spojrzeć zaoszczędzono pewnie parę milionów złotych na tym że opracowali go pracownicy pip.Przecież to czysty zysk!
15 stycznia 2013
Ten well to chyba nie wie o czym pisze. jakie oszczędności. To strata może nawet 20 procent czasu inspektorów którzy maja być w zakładach a nie męczyć się za biurkiem z ciągle zacinającym się programem, uczyć się na błędach kosztem podatnika który płaci pip za kontrole a nie za majsterkowanie przy komputerach – i w dodatku pokazywać pracodawcom fatalni edytowane dokumenty.
15 stycznia 2013
Co wy gadacie. Mnie się na nawigatorze bardzo dobrze pracuje. czasy klepania protokołów na maszynie do pisania raczej nie wrócą.
16 stycznia 2013
Musimy przyjąć pewne kryteria w ocenie NAVIGATOR-a:
– jak dotychczas żadna uwaga użytkowników co zmiany programu nie została wdrożona; – wypełnienie planu pracy i delegacji na tydzień trwa niejednokrotnie kilka godzin (program wiesza się); – czu urząd utrzymywany za pieniądze z budżetu państwa może pozwolić sobie na marnowanie pieniędzy podatników; – każda porządna i rozsądna firma zleca wykonanie – niejednokrotnie za grube miliony złotych, wymaganego programu firmie zewnętrznej; – nigdy nie zdarza się aby tak drogie oprogramowanie było opłacone od razu w dniu wdrożenia; – dopiero po usunięciu wad i braków autor programu otrzymuje swą gażę; – polecam zapytać np. firmę LUXOFT POLAND sp. z o.o. z Zabierzowa – gwoli ciekawości,,,
16 stycznia 2013
Ciekawe, czy ocena NAVIGATORA pod względem ergonomicznym została w PIP zrealizowana na jakimkolwiek etapie wdrażania tego oprogramowania, bo nigdzie nie można się nic na ten temat dowiedzieć – może ktoś ma wiedzę na ten temat? I jeszcze jedno – jak myślicie, czy wśród tych kilku jednostek, które zakupiły wymienione we wpisie Polskie Normy, które powinny służyć do oceny NAVIGATORA jest także GIP?
17 stycznia 2013
nawigator jest w niesutających modernizacjach i ciągle się zawiesza. takie są fakty. dlatego jego krytyka jest w 100% uprawniona. pytanie – jak z tego teraz wybrnąć, żeby jeszcze bardziej nie obciążyć obciętego budżetu PIP, a zatem i podatników? Ma ktoś pomysł?
Co do „gwoli ciekawości” – czy to nie jest krypto-reklama?