Budżet! Petycja Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP.
Od jakiegoś już czasu trwają prace parlamentarne nad budżetem państwa na 2014 r., których skutkiem będzie również uchwalenie budżetu Państwowej Inspekcji Pracy. Propozycja zgłoszona przez Głównego Inspektora Pracy zwiększenia budżetu o ok. 23 mln zł. w stosunku do roku obecnego (link do publikacji prasowej z 17.09.2013r. http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/koniec-kryzysu-dla-wladzy-na-pewno_355122.html ) uwzględnia zarówno rzeczywiste potrzeby, jak i skutki znanej już chyba wszystkim decyzji sprzed kilku już lat o dobrowolnym zrzeczeniu się przez PIP regulacji wynagrodzeń ustalonych dla całej sfery budżetowej. …..
Jaki budżet ostatecznie zostanie uchwalony zadecyduje oczywiście Parlament, lecz kluczowe jest stanowisko Komisji Finansów Publicznych – uprawnionej do wprowadzenia odpowiednich poprawek do procesowanego już projektu ustawy okołobudżetowej na 2014 r.
Chcąc wspomóc działania mające przynajmniej zatrzymać niepokojące trendy wynikłe z omawianej już i brzemiennej w skutki decyzji byłego Głównego Inspektora Pracy – Zarząd Główny Stowarzyszenia Inspektorów pracy Rzeczypospolitej Polskiej skierował do Komisji Finansów Publicznych petycję o zapewnienie odpowiednich regulacji prawnych w ustawie budżetowej na 2014 r. (druk sejmowy 1779) oraz w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (druk sejmowy 1788) czyli w tzw. ustawie okołobudżetowej – tak aby zapewnić wydatki (w tym wielkość wynagrodzeń) Państwowej Inspekcji Pracy w wysokości gwarantującej efektywne i zgodne z oczekiwaniami społecznymi wypełnianie zadań ustawowych.
Petycję skierowaliśmy także do wiadomości Prezydium Sejmu, Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP – licząc na jej poparcie. Jest to już kolejne nasze wystąpienie w tej sprawie – wcześniej kierowaliśmy także pisma do Marszałka Sejmu, Ministra Finansów i Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Już kolejny rok podejmujemy bardzo drażliwy temat „samozamrożonych” wynagrodzeń inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Czy coś udało się w tej materii osiągnąć? Na pewno udało się przekazać konkretną informację o problemie do Komisji Sejmowych i odrębnie do wielu posłów i senatorów. Staramy się wpływać także na ton publikacji medialnych (na razie żaden poważny tytuł nie donosi, tak jak w zeszłym roku o „świętych krowach”), a także solennie dziękować parlamentarzystom szczególnie aktywnie zaangażowanym w sprawę, wśród których nie sposób nie wymienić Senatora Jana Rulewskiego ( http://www.janrulewski.pl/archiwum/podziekowanie-od-stowarzyszenia-inspektorow-pracy-rp), a także Posłów Jana Łopatę i Jarosława Piętę. Uaktywniliśmy szeroko rozumiane środowisko. Cóż, na tym nasza rola jako jednego z reprezentantów środowiska inspektorów pracy w zasadzie się kończy.
Reszta w rękach posłów oraz senatorów, i pominąwszy jak skończy się parlamentarna debata (z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przypuszczać niestety można, że tak jak w roku poprzednim) – ważne jest zaangażowanie całego środowiska i jego uaktywnienie. Doceniamy oczywiście działania podejmowane (co nie ma precedensu w przeszłości) – przez Komisję Krajową Związku Zawodowego Pracowników PIP, która wystąpiła z pismem w przedmiotowej sprawie do Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych prof. Dariusza Rosatiego. Jesteśmy przekonani, że przy dalszym zaangażowaniu wszystkich, którym leży na sercu funkcjonowanie systemu nadzoru nad warunkami pracy w Rzeczypospolitej Polskiej – możemy założony cel osiągnąć.
Cóż, gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo…
Wszystkich naszych czytelników zachęcamy do zapoznania się z treścią petycji
Komentarze wyłączone.