Bohater, zdrajca, kamikadze? Ludzie którzy nie potrafią milczeć” – debata o społecznej roli osób ujawniających nieprawidłowości w firmach i instytucjach z udziałem gościa specjalnego – Sherron Watkins, amerykańskiej sygnalistki – „Człowieka Roku” tygodnika Time.

13 stycznia 2015 | Bez kategorii

1081326532

Machlojki, drobne przekręty, poważne nadużycia – skala nieprawidłowości nie ma znaczenia. Śmierdzące sprawy lepiej zamiatać pod dywan. Ten, kto zdecyduje się ujawnić przekręty w swoim miejscu pracy może spotkać się z niezrozumieniem, a nawet narazić na poważne nieprzyjemności ze strony przełożonych i kolegów.

 

Mimo to, osób informujących o nadużyciach nie brakuje. I choć przypina im się łatki donosicieli, kapusiów i zdrajców, a także przypisuje nieczyste intencje, sygnaliści, tacy jak Jeffrey Wigand, Frank Serpico czy Kathryn Bolkovac pełnią ważną rolę społeczną. Często tylko dzięki ich odwadze i determinacji wychodzą na światło dzienne sprawy, które miały pozostać ukryte.

 

Kim zatem są współcześni sygnaliści? Co sprawia, że decydują się ujawnić nieprawidłowości, których są świadkami? Jaką płacą za to cenę? Czy potrafimy ich chronić przed represjami i odrzuceniem pracodawców i współpracowników? Kiedy w Polsce doceni się kontrolną rolę sygnalistów?

 

Zapraszamy do dyskusji o aktywności sygnalistów w Polsce i za granicą, podczas której pochylimy się nad ich rolą w życiu społecznym, a także zastanowimy, w jaki sposób można poprawić ich sytuację.

 

SKILLING AND WATKINS SWORN IN BEFORE SENATE HEARING ON ENRON.Debata odbędzie się z udziałem Sherron Watkins, która specjalnie na to spotkanie przyjedzie z USA, a jest jedną z najbardziej znanych amerykańskich sygnalistek, której zeznania przyczyniły się do wyjaśnienia fałszerstw finansowych i w efekcie do upadku, koncernu energetycznego Enron. …..

 

 

Skandal finansowy w Enronie stał się jednym z głównych przyczyn uchwalenia ustawy Sarbanes-Oxley przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 2002 roku, która uregulowała praktyki finansowe i ład korporacyjny w USA. Sherron Watkins otrzymała w 2002 roku prestiżowy tytuł Człowieka Roku tygodnika Time.

 

Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli m.in. Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, Mariusz Witalis, partner w dziale zarządzania ryzykiem nadużyć EY, Anna Wojciechowska-Nowak z Fundacji Batorego, która na co dzień ma do czynienia z polskimi sygnalistami oraz Krzysztof Czechowski, dyrektor Biura Kadr i Szkoleń Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Debatę poprowadzi Michał Janczura, dziennikarz Radia TOK FM.

 

Spotkanie jest połączone z prezentację raportu Instytutu Spraw Publicznych, który zbadał kilkanaście historii polskich sygnalistów. Raport zaprezentuje jego autorka Aleksandra Kobylińska. Debata została zorganizowana dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości Unii Europejskiej.

 

Miejsce konferencji: Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa
Data konferencji: 15 stycznia 2015, 18:00

 

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1541586806099919/

indeksNiezależnie od tego wydarzenia w Instytucie Spraw Publicznych odbędzie się zamknięte spotkanie o charakterze eksperckiego okrągłego stołu. Hasłem seminarium będzie „Sytuacja sygnalistów w Polsce. Stan obecny i kierunki zmian”.

 

Zaprezentowane zostaną najważniejsze wnioski  z omawianego m.in. na stronie internetowej SIPRP raportu poświęconego sytuacji sygnalistów w Polsce. Odbędzie się tez dyskusja o najważniejszych rekomendacjach wypływających z raportu – który potwierdza dotychczasową wiedzę i intuicje na temat pozycji osób sygnalizujących nieprawidłowości w Polsce. Gościem spotkania będzie pani Sherron Watkins, która opowie o ochronie sygnalistów z perspektywy amerykańskiej. Do wygłoszenia komentarzy zaproszono p. Annę Wojciechowską-Nowak oraz dr. Wojciecha Rogowskiego. Na seminarium zaproszono także przedstawicieli instytucji publicznych, w tym pana Ministra Radosława Mleczko z MPiPS .

 

Stali czytelnicy publikacji ukazujących się na stronie internetowej  www.siprp.pl pewnie zauważyli, że problematyka sygnalistów obok zagadnień związanych z zakresem stosowania Konwencji Nr 81 MOP także  jest jednym  z głównych obszarów aktywności  Stowarzyszenia Inspektorów Pracy  Rzeczypospolitej Polskiej.  Z powyższych względów artykuły na ten temat stanowią sporą część zamieszczanych na niej publikacji np. wpisy z 01.11.2012r., 30.11.2012r., 27.10.2013r., 28.11.2013r., 08.12.2013r., 14.12.2013r., 08.06.2014r., 13.06.2014r., 04.12.2014r., 02.01.2015r. do których można dotrzeć poprzez widget „Archiwum” – wybierając w nim odpowiedni miesiąc danego roku lub hasłowo za pomocą wyszukiwarki znajdującej się w prawym górnym rogu strony startowej.


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 3 do wpisu “Bohater, zdrajca, kamikadze? Ludzie którzy nie potrafią milczeć” – debata o społecznej roli osób ujawniających nieprawidłowości w firmach i instytucjach z udziałem gościa specjalnego – Sherron Watkins, amerykańskiej sygnalistki – „Człowieka Roku” tygodnika Time.”

  • 1 wacław napisał(a):

    Polska jeszcze nie dorosła do tego, aby osobę która zgłasza nieprawidłowości, nie traktować jako wroga publicznego numer 1 tylko jako osobę która stara się przyczynić do zmiany złego stanu rzeczy. Nie trzeba daleko szukać. Wystarczy spojrzeć na nasze podwórko. Jak jest traktowania osoba, która wskazuje na pewne nieprawidłowości, na potrzebę zmiany określonych zasad, przyjętego sposobu postępowania. Traktuje się jako wroga, osobę która burzy ukształtowany od lat porządek, stanowi zagrożenie dla dobrych stanowisk, wysokich pensji, przywilejów. Ot cała prawda. Tak to wygląda.

  • 2 Ludek napisał(a):

    Szanowny Wacławie. Postrzeganie sygnalisty zależy od punktu siedzenia. Bez działań sygnalistów nic lub niewiele się zmieni (na lepsze). Jeżeli byś funkcjonował w ramach organu II instancji PIP, czy organu Naczelnego to niewątpliwie takim sygnałem (donosem) ktoś kwestionuje twój dotychczasowy sposób kierowania instytucją lub jej częścią i zarzuca nieprawidłowości. Nikt kto jest w tej roli nie będzie się z tego cieszył i zapewne będzie starał się takiej osobie odpowiednio to zrewanżować (najczęściej w białych rękawiczkach).

  • 3 daro napisał(a):

    Sygnalistom z krwi i kosci chodzi o ujawnienie i usuniecie nieprawidlowosci w celu poprawy stanu praworzadnosci w zakladzie pracy, a nie o chec dokuczenia komus.