Ochrona osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy (whistleblowerów). Ciąg dalszy.

08 czerwca 2014 | Bez kategorii

Fundacja Batorego - logoOd Pani Anny Wojciechowskiej Nowak, kierownika projektu „Program Odpowiedzialne Państwo”  Fundacji im. Stefana Batorego – otrzymaliśmy zaproszenie  na  spotkanie podsumowujące ubiegłoroczny cykl seminariów poświęconych problematyce ochrony prawnej sygnalistów (whistleblowers) w Polsce.

 

Instytut Spraw PublicznychW seminariach tych, a także w innych działaniach podejmowanych z inicjatywy Fundacji i Instytutu Spraw Publicznych – mieliśmy i mamy przyjemność aktywnie uczestniczyć.
Tej ważnej dla obywateli inicjatywie poświęciliśmy dotychczas 8 artykułów na naszej stronie internetowej (dotrzeć do nich można przez wpisanie w okienku „wyszukaj”, na stronie www. siprp.pl słowa kluczowego np. „sygnalistów”).
Godzi się wspomnieć, że Rzeczypospolita Polska jest stroną dwóch konwencji międzynarodowych: Cywilnoprawnej Konwencji Rady Europy o korupcji oraz Konwencji ONZ przeciwko korupcji, przewidujących ochronę prawną dla tzw. sygnalistów – osób, które działając w dobrej wierze zgłaszają istotne z punktu widzenia interesu społecznego nieprawidłowości zachodzące w środowisku zawodowym.
Jednym z celów działań podejmowanych przez środowisko organizacji pozarządowych jest opracowanie założeń ustawy konkretyzującej zobowiązania państwa względem osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy, umożliwiającej jednak obronę osób i instytucji bezpodstawnie, i  w złej wierze oskarżanych.

osha-whistleblower_rights-page-001-e1375884528818

 

do pobrania – Zaproszenie na seminarium


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarze 2 do wpisu “Ochrona osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy (whistleblowerów). Ciąg dalszy.”

  • 1 brutus napisał(a):

    W PIP najlepszym „whistleblowerem” jest ZZ (w szczególności słynna „S” z Romanem Giedroyciem na czele). Jak to jest możliwe, że w instytucji stojącej na straży prawa pracy, przewodniczący związku zawodowego jest jednocześnie kierownikiem jednostki organizacyjnej? Czy „My” zostaliśmy tak zniewoleni, że belki w swoim „oku” nie widzimy, a u pracodawcy wadzi nam źdżbło?

  • 2 WIK napisał(a):

    Prawo chyba tego nie zabrania