Podsumowanie rocznej działalności SIPRP na łamach miesięcznika ATEST.
W lutowym numerze miesięcznika ATEST zamieszczono rozmowę redaktora Roberta Kozeli z prezesem naszego Stowarzyszenia Leszkiem Rymarowiczem. Była to okazja do podsumowania ponad rocznego okresu naszej działalności, ale także podzielenia się z czytelnikami refleksjami natury ogólnej. Jest więc i o Konwencji Nr 81 MOP, i o etosie urzędnika, ale także o budżecie PIP oraz statystyce i organizacji opartej na wiedzy. Tytuł wywiadu: „Inspekcja to służba publiczna” – pochodzi od redakcji, ale wydaje się nam, że wyjątkowo dobrze wyraża myśl przewodnią wywiadu.
Oto fragmenty tego artykułu:…..
[…]Ten rok to był rok sondowania możliwości działania stowarzyszenia, poznawania reakcji na nasze inicjatywy. Wiemy już w jakich obszarach nasze postulaty mają szansę wysłuchania i realizacji. Istniejemy na Forum Organizacji Pozarządowych które są naturalnym naszym sprzymierzeńcem. Uczestniczymy w różnych spotkaniach i przedsięwzięciach, organizowanych przez „NGO’s”, na przykład przez Fundację im. Stefana Batorego, Instytut Spraw Publicznych, stowarzyszenia „Watchdog”, promujące równość i zwalczające dyskryminację. Włączyliśmy się aktywnie w inicjatywę stworzenia ustawy chroniącej osoby ujawniające nieprawidłowości w życiu publicznym („whistleblowerów”). Sporo o tym ostatnio mówią media. Z zupełnie innej dziedziny, bardzo obiecująco wygląda współpraca w Polskim Towarzystwem Ergonomicznym w zakresie ergonomii oprogramowania komputerowego w Polsce, co jest tematem zupełnie zaniedbanym.
[…] jesteśmy zaniepokojeni złym stanem budżetu PIP i piszemy o tym w naszych komunikatach dotyczących procedowania odnośnych ustaw, a także w pismach, które kierujemy do różnych instytucji państwowych. Ale nie dlatego, że litujemy się nad biednymi inspektorami pracy. Uważamy, że działania, do których jest zobowiązana PIP, przy określonym stanie budżetu mogą nie zostać zrealizowane właściwie. I to nie ze szkodą dla inspektorów pracy czy inspekcji pracy jako instytucji, ale ze szkodą dla obywateli. Postrzegamy funkcję inspektora pracy, choć jest to może trochę niemodne, jako służbę publiczną. I nie przez przypadek powołujemy się na etos przedwojenny, zakładający identyfikację urzędnika z państwem i z dobrem obywateli. Nie chcielibyśmy, żeby inspekcja stawała się instytucją technokratyczną, a takie zagrożenie w e-świecie jest oczywiste.
[…]Staramy się promować budowanie etosu służby inspektorskiej. Bierzemy udział w konferencjach naukowych (jak np. „Etyka w biznesie” czy „Chciwość w życiu publicznym”) Najlepszą formą motywowania pracowników jest kształtowanie kultury pracy, kultury działania – możemy to nazwać etosem. Nie potrzeba wówczas ręcznego sterowania, pracownik sam jest w stanie skorygować swoje błędy, identyfikuje się z celami, korzystając w pełni ze swojej wiedzy i doświadczenia oraz wiedzy całej organizacji. Na marginesie: pozwala to uwolnić spore zasoby organizacyjne i wpływa na efektywność i jakość osiągania postawionych przed organizacją celów.
Do pobrania tekst wypowiedzi Prezesa Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej (w wersji przed opracowaniem redakcyjnym), zapraszając do lektury miesięcznika ATEST, którego redakcję przy tej okazji serdecznie pozdrawiamy – Rozmowa z dr Leszkiem Rymarowiczem, prezesem Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej
komentarze 2 do wpisu “Podsumowanie rocznej działalności SIPRP na łamach miesięcznika ATEST.”
22 kwietnia 2013
Jak czas szybko mija… Z perspektywy roku pracy stowarzyszenia można zauważyć, że jeśli się do czegoś dąży to można to osiągnąć. Z cała odpowiedzialnością gratuluję odwagi, zapału i pomysłom Zarządowi SIPRP na czele z Prezesem. TaK dalej trzymać!
25 kwietnia 2013
Ave, Prezes, inspectori te salutant!!!!!!!!
Szacunek dla Prezesa.