Współpraca SIPRP z Polskim Towarzystwem Ergonomicznym (PTErg)

14 stycznia 2013 | Bez kategorii

 

 Jakiś czas temu zwróciliśmy się do władz Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego z propozycją współpracy m.in. w zakresie propagowania zasad ergonomicznych przy tworzeniu i użytkowaniu oprogramowania komputerowego, które jak by na to nie spojrzeć , a nie młotek czy łopata  – jest podstawowym narzędziem pracy dla milionów pracowników.

 

Jak poinformował nas w międzyczasie Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego dr inż. Tomasz Schweitzer – odnośne normy ergonomiczne (PN-EN ISO 9241-110:2006 i PN-EN ISO 9241-171:2008), w 40 milionowym kraju, nabyto w ilości. … aż kilku egzemplarzy…. Z przyjemnością przyjęliśmy do wiadomości, iż Polski Komitet Normalizacyjny popiera wszelkie inicjatywy, które prowadzą do zwiększania świadomości społecznej na temat normalizacji i przyjmuje akcję SIPRP z dużym zadowoleniem.

 

Za rozwojem technicznym nie nadążają także obowiązujące w tym zakresie przepisy bhp. Problemom tym poświęcone było spotkanie z Prezesem Oddziału Krakowskiego PTErg, prof. Adamem Gedliczką, reprezentującym także Prezesa Zarządu Głównego PTErg.  prof. Ewę Górską, które odbyło się w Krakowie w dniu 10.01.2013 r. Mamy nadzieję na owocną współpracę z najważniejszą w Polsce organizacją  zajmującą się ergonomią, skupiającą  zarówno ludzi nauki i praktyków. Przedstawiciel SIPRP zaproszony został do wygłoszenia referatu poświęconego opisanym wyżej problemom, na posiedzeniu Komisji Ergonomicznej Oddziału PAN w Krakowie i Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego.

 

Korzystając z okazji, mamy zaszczyt przekazać zaproszenie na najbliższe posiedzenie:

 

Komisja Ergonomiczna Oddziału PAN w Krakowie wraz z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego uprzejmie zapraszają na posiedzenie naukowe, które odbędzie się 18 stycznia 2013 r. (piątek) o godz. 18.00 w sali posiedzeń Oddziału przy ul. św. Jana 28 w Krakowie.

 

mgr inż. arch. Monika Jakubowska przedstawi referat pt.: „Człowiek a Kultura Techniczna. Kształtowanie rozwiązań architektonicznych i ergonomicznych oparte na analizach teoretycznych i badaniach empirycznych środowiska pracy w sterowniach.”

 

do pobrania 

 

 zaproszenie KE-PTErg-18-01-2013

 

zebranie naukowe  KE- PTErg-18.01.13-abstrakt  referatu


Zamieszczenie komentarza do danego wpisu oznacza uprzednie zapoznanie się z odpowiednim regulaminem zawieszonym na stronie głównej SIPRP i akceptację jego postanowień. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Główny SIPRP nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy – są to wyłącznie prywatne opinie użytkowników.

komentarzy 8 do wpisu “Współpraca SIPRP z Polskim Towarzystwem Ergonomicznym (PTErg)”

  • 1 klekuś napisał(a):

    Gdzie są ci wszechwiedzący kierownicy OIP-ów co nie chcieli poddać NAVIGATOR-a ocenie ergonomicznej?! Lepiej zapobiegać prewencyjnie utracie wzroku przy klawiaturze komputera niż pozwolić na utratę wzroku wielu pracowników. A z drugiej strony dziwi mnie fakt, że w tak poważnej instytucji zajmującej sie wymaganiami ergonomicznymi nikt nie pomyślał o swoich pracownikach…

  • 2 alojz napisał(a):

    Czy ktos wreszcie oceni ten zbior linii kodu bo programem to trudno nazwac? Navigatora mam na myśli.

  • 3 well napisał(a):

    Coście się tak czepili tego navigatora. Wszystko nowe raczej zawsze przeszkadza. A co by nie spojrzeć zaoszczędzono pewnie parę milionów złotych na tym że opracowali go pracownicy pip.Przecież to czysty zysk!

  • 4 budek napisał(a):

    Ten well to chyba nie wie o czym pisze. jakie oszczędności. To strata może nawet 20 procent czasu inspektorów którzy maja być w zakładach a nie męczyć się za biurkiem z ciągle zacinającym się programem, uczyć się na błędach kosztem podatnika który płaci pip za kontrole a nie za majsterkowanie przy komputerach – i w dodatku pokazywać pracodawcom fatalni edytowane dokumenty.

  • 5 leszek napisał(a):

    Co wy gadacie. Mnie się na nawigatorze bardzo dobrze pracuje. czasy klepania protokołów na maszynie do pisania raczej nie wrócą.

  • 6 bercik napisał(a):

    Musimy przyjąć pewne kryteria w ocenie NAVIGATOR-a:
    – jak dotychczas żadna uwaga użytkowników co zmiany programu nie została wdrożona; – wypełnienie planu pracy i delegacji na tydzień trwa niejednokrotnie kilka godzin (program wiesza się); – czu urząd utrzymywany za pieniądze z budżetu państwa może pozwolić sobie na marnowanie pieniędzy podatników; – każda porządna i rozsądna firma zleca wykonanie – niejednokrotnie za grube miliony złotych, wymaganego programu firmie zewnętrznej; – nigdy nie zdarza się aby tak drogie oprogramowanie było opłacone od razu w dniu wdrożenia; – dopiero po usunięciu wad i braków autor programu otrzymuje swą gażę; – polecam zapytać np. firmę LUXOFT POLAND sp. z o.o. z Zabierzowa – gwoli ciekawości,,,

  • 7 Karo napisał(a):

    Ciekawe, czy ocena NAVIGATORA pod względem ergonomicznym została w PIP zrealizowana na jakimkolwiek etapie wdrażania tego oprogramowania, bo nigdzie nie można się nic na ten temat dowiedzieć – może ktoś ma wiedzę na ten temat? I jeszcze jedno – jak myślicie, czy wśród tych kilku jednostek, które zakupiły wymienione we wpisie Polskie Normy, które powinny służyć do oceny NAVIGATORA jest także GIP?

  • 8 florek napisał(a):

    nawigator jest w niesutających modernizacjach i ciągle się zawiesza. takie są fakty. dlatego jego krytyka jest w 100% uprawniona. pytanie – jak z tego teraz wybrnąć, żeby jeszcze bardziej nie obciążyć obciętego budżetu PIP, a zatem i podatników? Ma ktoś pomysł?
    Co do „gwoli ciekawości” – czy to nie jest krypto-reklama?