VI Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, Łódź, 11.05.2012r.
W Łodzi odbył się VI Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Związek ten liczy około 1300 członków, którzy reprezentowani byli przez ponad 100 delegatów. Gośćmi Zjazdu były Panie: Anna Tomczyk (Główny Inspektor Pracy) oraz Iwona Hickiewicz (Zastępca Głównego Inspektora Pracy). Główny Inspektor Pracy odpowiadał na liczne pytania kierowane przez delegatów, dotyczące zarówno bieżącej sytuacji, jak i perspektyw Państwowej Inspekcji Pracy. W podstawowej i dyskutowanej szeroko kwestii wynagrodzeń Pani Główna Inspektor Pracy poinformowała zebranych, iż brak jest jasnych perspektyw ogólnych podwyżek w naszym Urzędzie na przestrzeni najbliższych 3 lat… Zadeklarowała jednak podejmowanie przez kierownictwo wszelkich możliwych działań w tym zakresie, i dokonywanie w określonych sytuacjach podwyższania wynagrodzeń w ramach posiadanych środków.
Zjazd udzielił absolutorium ustępującej Komisji Krajowej w składzie Tomasz Krzemienowski, Mariusz Szada-Borzyszkowski, Jolanta Zedlewska, Wojciech Dziedzic, Jarosław Uhornicki, Piotr Szymański.
Odbyły się wybory nowych władz Związku. W skład nowej Komisji Krajowej weszli: Tomasz Krzemienowski (przewodniczący), Roman Charkiewicz (wiceprzewodniczący), Jolanta Zedlewska (wiceprzewodniczący), Mariusz Szada-Borzyszkowski (sekretarz), Wojciech Dziedzic (skarbnik), Andrzej Rzewuski (członek), Krzysztof Bączkowski (członek). Do Głównej Komisji Rewizyjnej weszły: Elżbieta Łapińska – Żurkowska (przewodnicząca) oraz Teresa Domżalska i Izabela Pawłowska.
Wszystkim nowo wybranym członkom władz Związku serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w tak ważnej służbie społecznej.
Zjazd przyjął kilkanaście uchwał, w tym dotyczącą zrewaloryzowania do 31.03.2013r. wynagrodzeń brutto pracowników Państwowej Inspekcji pracy co najmniej o poziom inflacji za lata 2010-2012r., a także podwyższenia tak zrewaloryzowanych wynagrodzeń o 5% i doprowadzenie do zmniejszenia nieuzasadnionych różnic w zarobkach pracowników Państwowej Inspekcji Pracy realizujących zbliżone czynności służbowe. Podobnie istotną jest również uchwała zobowiązująca Komisję Krajową do podjęcia działań w celu przyłączenia się Związku do akcji protestacyjnej pracowników sfery budżetowej, z czym związane ma być referendum w sprawie form protestu (odbyć się ono powinno w terminie do 30.09.2012 r).
Z dużą satysfakcją odnotowujemy także, iż szereg przyjętych przez Zjazd uchwał odpowiada inicjatywom podejmowanym przez nasze Stowarzyszenie. Uchwały te dotyczyły m.in.
- wprowadzenia w PIP podmiotowego zakresu stosowania Konwencji Nr 81 MOP dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu zgodnej ze stanowiskiem Rządu RP,
- umożliwienia inspektorom pracy posługiwania się w pismach urzędowych kierowanych do obywateli i innych podmiotów prawnych – godłem Rzeczypospolitej Polskiej,
- dokonania oceny ergonomicznej oprogramowania „Navigator”.
Na zakończenie Zjazdu, Przewodniczący zaprosił obecnego na Zjeździe Prezesa Stowarzyszenia Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej, Leszka Rymarowicza o zabranie głosu. W krótkim wystąpieniu Prezes SIPRP wyraził członkom Związku podziękowanie za życzliwość, a władzom za dotychczasową współpracę, a także złożył gratulacje wybranym członkom Komisji Krajowej i Głównej Komisji Rewizyjnej. Zapewnił Komisję Krajową o woli dalszego współdziałania naszych organizacji dla realizacji wspólnych celów. Przewodniczący Komisji Krajowej Tomasz Krzemienowski również zadeklarował wolę i chęć dalszej współpracy.
Dziękujemy wszystkim delegatom zebranym na Zjeździe za przekazywane powszechnie wyrazy poparcia naszych działań i bardzo sympatyczne przyjęcie przedstawicieli SIPRP.
Do zobaczenia!
komentarzy 7 do wpisu “VI Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, Łódź, 11.05.2012r.”
15 maja 2012
Z lektury wynika, że Delegaci obecni na Krajowym Zjeździe stanęli na wysokości zadania i w Łodzi podjęto odważne uchwały, do których realizacji jest obowiązana Komisja Krajowa. Szkoda tylko, że nie było to dwa lata temu wówczas może nie mielibyśmy zamrożonych wynagrodzeń.
16 maja 2012
Niestety postulaty to pobożne życzenia związków. Obecnie w Polsce rudego (Tusk) trzeba stanąć (strajkować) lub wyjść na ulice, żeby zostać wysłuchanym. A tak na marginesie to ciekawych czasów dożyliśmy – partie postsolidarnościowe (POPIS) od 2005 r. powoli niszczą instytucję o prawie 100-letniej tradycji. Piłsudski (ostatni mąż stanu RP) na Wawelu chyba przewraca się w grobie. Gdyby żył zapewne powiedziałby do Panów T. i K. „Wam kury szczać wyprowadzać a nie polityką się zajmować!”
17 maja 2012
Zmarnowane lata działania KK ZZPPIP po przewodnictwem nowego – starego przewodniczącego KK. Jak można było odpuścić realizację porozumienia płacowego zawarte pomiędzy ZZ a byłym GIP-em T. Zając? jak można było dopuścić do wprowadzenia NAVIGATORA-a? Ludzie ślepną. Gdzie byłli przedstawiciele KK ZZPPIP w czasie protestu budżetówki w dniu 12.03.2012 w Warszawie. To są tylko niektóre zagadnienia… Ciekawe czy zrobi cokolwiek zarząd w nowej kadencji….
20 maja 2012
osoby zasiadające w kk zzpip, to często osoby pełniące funkcje kierownicze w okręgach, są to osoby dobrze uposażone, tak więc brak podwyżek nie boli ich tak bardzo, a z drugiej strony podejmowanie przez nich zdecydowanych i odwaznych działań oznaczałoby tzw. wychylanie się, co ewentualnie mogłoby ich pozbawić tych posad, czyli działają w sposób zaprzeczający idei związkowca, tak na prawde mozemy nie zobaczyć żadnych podwyżek do 2015r. i nie dla tego że tych pieniędzy nie ma, tylko dla tego że mamy słabą siłę przebicia i nikt o nas nie walczy
20 maja 2012
„Do odważnych świat należy” – Krytykować jest znacznie łatwiej niż samemu działać. Zamiast narzekać czego inni nie zrobili dla Ciebie i czego pewnie nie zrobią może lepiej dać sobie szansę – czas więc w następnych wyborach samemu wystartować najpierw do Okręgu, a potem być może do „Krajówki”. Zanim to jednak nastąpi to członkowie związku mogą już teraz wymagać od wybranych przez siebie członków Komisji Okręgowej i Krajowej sukcesywnego podejmowania działań zgodnie z podjętymi uchwałami odpowiednio niedawnych Zebrań w Okręgu i Zjazdu Krajowego.
5 grudnia 2012
Była taka bardzo istotna uchwała zjazdu krajowego: „uchwała zobowiązująca Komisję Krajową do podjęcia działań w celu przyłączenia się Związku do akcji protestacyjnej pracowników sfery budżetowej, z czym związane ma być referendum w sprawie form protestu (odbyć się ono powinno w terminie do 30.09.2012 r).” I co? Jest grudzień. Strona internetowa związku nieaktualizowana od września, a KRS ma stan z kwietnia. Na tym tle aktywność SIPR to majstersztyk. Śpiochy związkowe – obudźcie się!
10 grudnia 2012
Tych uchwał na Krajowym Zjeździe Delegatów ZZPPIP w Łodzi było przecież sporo – od tego czasu minęło 7 miesięcy – nic na ten temat nie wiadomo. Chyba wielu z nas interesuje co konkretnie w tej sprawie zrobiła Komisja Krajowa ZZPPIP oraz czy i kiedy doprowadzi do zrealizowania tych uchwał?. Może ktoś, kto ma wiedzę na ten temat uchyli rąbka tajemnicy.